Розділи сайта
Головні новини
Як "приспати" систему ПРО
Як "приспати" систему ПРО

Сьогодні в Москві відбудуться російсько-польські переговори про плани розміщення елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО) в Східній Європі, зокрема в Польщі, де передбачається спорудити шахти для десяти ракет-перехоплювачів. Очолює польську делегацію заступник міністра закордонних справ Вітольд Ващиковський.
Основний закон незаконного держави
Основний закон незаконного держави

Вчора албанська влада Косово провели демонстративну акцію по зміцненню незалежного статусу краю. У приміщенні Народної бібліотеки в Пріштіні косовська конституційна комісія на чолі з віце-прем'єром Хайредін Кучі в урочистій обстановці підписала текст проекту нової конституції Косово. Документ покликаний замінити розроблені в 2001 році місією ООН «Конституційні рамки тимчасового самоврядування».
Бейсбольний м'яч над Брди
Бейсбольний м'яч над Брди

Двостороння угода про умови розміщення в Чехії американського радара протиракетної оборони (ПРО) буде підписана в першій декаді травня. На церемонію до Праги прибуде американський держсекретар Кондоліза Райс. Слідом за цим документ надійде на ратифікацію до чеського парламенту. Якщо все буде йти нормально, то, як вважає чеська сторона, радар міг би почати роботу вже в 2011 або 2012 році. Американські експерти називають іншу дату. На їхню думку, радар буде побудований і стане до ладу в 2013 році.
Жертви Бухареста
Жертви Бухареста

У минулу п'ятницю президент України Віктор Ющенко звільнив з посад двох послів - Олега Дьоміна в Росії і Ігоря Долгова в Німеччині. Напередодні на бухарестському саміті НАТО Києву відмовили в приєднанні зараз до Плану дій щодо членства (ПДЧ) в альянсі. Вирішення цього питання було перенесено на кінець року. Схоже, українська влада вирішила перекласти провину за цю невдачу на дипломатів, що опинилися в епіцентрі подій.
Як прощаються президенти
Як прощаються президенти

Двадцять четверта зустріч Володимира Путіна і Джорджа Буша-молодшого, що відбулася вчора в сочинській резиденції російського президента «Бочаров струмок», ледь не перетворилася на ранок спогадів. Гість виглядав сентиментальним, господар - діловитим, але обидва - однаково втомленими. У американського президента позаду нелегка європейська поїздка, у російського - останній «ближній бій», який він дав натовським партнерам у Бухаресті.

Опитування
Для захисту своєї незалежності, як Ви вважаєте, до якої системи безпеки має приєднатись Україна?
Євроатлантичної (вступ до НАТО)
Євразійської (вступ до ОДКБ з Росією, Білоруссю, Казахстаном та ін.)
До жодної, бути нейтральною країною
Не визначився (-лась)
Реклама
Останній президентський вояж
Останній президентський вояж

Починається сьогодні в Бухаресті черговий саміт Північноатлантичного альянсу стане одним з найбільш пам'ятних у його історії. Причина та ж, за якою минулого року стала знаменитою щорічно влаштовувати в Мюнхені конференція з безпеки НАТО: рекламу обом заходам робить участь у них Володимира Путіна. У Бухаресті він буде брати участь у роботі Ради Росія - НАТО на вищому рівні, засідання якої відбудеться в першій половині дня 4 квітня. Але якщо мюнхенська промова Путіна стала найбільш жорстким виразом зовнішньополітичного стилю «російського націоналіста», яким називає себе російський президент, то його бухарестська мова, очевидно, вже не буде носити настільки конфронтаційний характер.

Візит до Бухареста стане, швидше за все, завершальній закордонною поїздкою Путіна на посаді президента Росії. Крім того, на наступний день після його зустрічі з лідерами 26 країн альянсу один з них, Джордж Буш, виявиться гостем російського президента в його сочинської резиденції. Тому, як зауважив у розмові з «Часом новин» високопоставлений кремлівський чиновник, негоже було б Путину виглядати негостинним господарем, різко критикуючи НАТО, а значить, і його самого впливового члена - Америку.

Згоду на участь у Бухарестському саміті, як кажуть у Кремлі, далося Путіну не без коливань. Всього лише одного разу Рада Росія - НАТО проходив з його участю: у травні 2002 року в містечку Праттіка-ді-Маре під Римом була прийнята Римська декларація про нову якість відносин між Росією і альянсом. Власне, тоді ж і було засновано Рада Росія - НАТО. На цей раз вирішальним аргументом на користь участі Путіна в саміті стало прагнення донести до Заходу - в останній раз за вісім років президентства - бачення місця і ролі Росії в світі. Форум НАТО в цьому сенсі особливо значущий для Кремля, оскільки в Москві об'єктивно оцінюють реальну роль альянсу в забезпеченні міжнародної стабільності. Між іншим, і це видається дуже важливим, російське керівництво також віддає собі звіт і в тому, що такою ж реальністю є прагнення багатьох європейських країн, в тому числі і з числа пострадянських держав, стати членом НАТО. Тому, як видається, головна мета участі Путіна у зустрічі в румунській столиці - це мінімізація геополітичних і військово-стратегічних витрат, якими обернеться для Росії неминуче подальше розширення альянсу на схід.

У Москві чудово розуміють, що у неї немає права вето на приєднання до НАТО Грузії та Україні. Але чи розуміє й інше: багато лідерів альянсу, в першу чергу європейські, не хотіли б ризикувати своїми тісними, в тому числі економічними, відносинами з Росією і поспішати з прийомом Києва і Тбілісі до своїх лав. З урахуванням цього чинника і будує свою тактику російське керівництво. У Кремлі не виключають, що на бухарестському саміті рішення про надання Грузії і Україні Плану дій з членства (ПДЧ) в НАТО прийнято не буде. Замість нього можливе прийняття якогось компромісного варіанту. Наприклад, кандидатам у гранично компліментарною формі буде сказано про високу оцінку готовності Києва і Тбілісі до заключних заходів щодо вступу в альянс, однак приєднання до ПДЧ буде відкладено на більш пізній термін у зв'язку з необхідністю, скажімо, відрегулювати якісь юридичні питання, пов'язані з критеріями членства в альянсі.

Виступаючи на саміті, стверджують у Кремлі, Путін постарається зосередитися на позитивних моментах співпраці Росії і НАТО. Головним з них стане афганський напрямок. У Москві підкреслюють безпрецедентний характер прийнятого нещодавно рішення дозволити транзит через російську територію невійськових вантажів для натовського контингенту. Відзначають у зв'язку з цим і активну співпрацю Москви зі своїми союзниками в Центральній Азії, через територію яких буде здійснюватися цей транзит. Навряд чи в Кремлі готові поставити питання перед лідерами альянсу в категоричній формі: співпраця щодо Афганістану в обмін на відмову надати ПДЧ в НАТО Грузії і України. Однак на те й дипломатія, щоб довести цю ідею до співрозмовників в коректній, але адекватній формі.

Втім, судячи з деяких висловів кремлівських чиновників, російське керівництво не схильне до переоцінки свого впливу на лідерів альянсу. У Кремлі не виключають, що логіка дій НАТО буде визначатися прагненням якомога швидше пройти неприємний етап взаємин з Росією, пов'язаний з прийомом Грузії та Україні, залишивши цей етап у рамках епохи путінського правління, з тим щоб не обтяжувати початок правління Дмитра Медведєва і дати Брюсселю можливість почати відносини з ним з чистого аркуша. Обраного президента Росії в Бухаресті не буде, так що символічно ця тактика виглядає цілком прийнятною.

Що стосується Путіна, то, як стверджує його помічник з міжнародних справ Сергій Приходько, на Раді Росія - НАТО він буде говорити про «елементах непередбачуваності», які бачать в Москві у зв'язку з такими процесами трансформації альянсу, як «претензії на глобальну роль у сфері безпеки, вихід за межі зони своєї географічної відповідальності і поширення діяльності на нетрадиційні сфери, такі як енергобезпека і кібербезпека, нечіткість критеріїв застосування сили, взаємовідносин з Радбезом ООН ».

Не омине Путін своєю увагою і Косово. Швидше за все він не відмовить собі в «задоволенні» попередити співрозмовників, що гаряча фаза ситуації там ще попереду. Мова йде про напружені відносини між Митровиці (центром косовських сербів) і Пріштіною. Як вважають у Кремлі, проблеми, пов'язані з визнанням незалежності Абхазії і Південної Осетії і ставленням до них з боку Москви, також як і конфлікти у відносинах Тбілісі зі своїми бунтівними автономіями, підніматися не будуть, принаймні за ініціативою російської сторони.

Серед інших питань порядку денного Ради Росія - НАТО значаться дискусії з систем ПРО, розміщених США в Східній Європі, російському мораторію на дотримання Договору про обмеження збройних сил в Європі (ДЗЗСЄ), а також зі співробітництва в боротьбі з тероризмом і протидії наркотрафіку з Афганістану . Однак, за висловом дипломатичного джерела «Часу новин», гострота ПРО-проблеми вже помітно охолола після недавніх російсько-американських консультацій у Москві у форматі «два на два» - риторику з приводу перенацілювання російських ракет на Україну можна вважати вичерпаною.

А ось що як і раніше в Москві вважають прикрим і образливим для себе, так це зневажливе ставлення натовської бюрократії до пропозицій про співпрацю з Організацією Договору про колективну безпеку (ОДКБ) СНД. Генсек ОДКБ Микола Бордюжа в середньому раз на три місяці виступає з ініціативами працювати разом з НАТО, відображаючи нові загрози міжнародній стабільності, але всі його заклики альянс залишає без відповіді. Ну не вважають у Брюсселі цю структуру гідним для себе партнером, і все тут ...


Схожі публікації:


«Ми не випустимо НАТО з Афганістану» «Ми не випустимо НАТО з Афганістану»
Генеральний секретар Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) Микола Бордюжа СНД, виступаючи вчора в Москві, піддав різкій критиці НАТО. Він звинуватив альянс в здійсненні «нових спроб послабити взаємодія пострадянських держав з Росією». Ці спро ... Читати

Пролетіли, як фанера над Бухарестом Пролетіли, як фанера над Бухарестом
Вчора ввечері в Бухарест прибув президент Росії Володимир Путін. Сьогодні йому доведеться брати участь у засіданні Ради Росія - НАТО (РРН). Сприятливий фон для діалогу Росії з альянсом створюють підсумки вчорашнього обговорення натовцями питання про приєд ... Читати

Герої Бухареста Герої Бухареста
Ні тих, хто програв, але немає і переможців. Є тільки один скривджений і два відмінника. Такими виглядають підсумки завершилися в кінці минулого тижня в Бухаресті саміту НАТО, а також засідань Ради Росія - НАТО (РРН) і комісії Україна - НАТО. Головними «д ... Читати

На перездачу На перездачу
НАТО вирішило не поспішати з прийняттям України і Грузії

Момент істини для Росії і НАТО Момент істини для Росії і НАТО
Що відкривається завтра в Бухаресті саміт НАТО заздалегідь оголошений історичним. У ньому беруть участь лідери 26 країн - членів НАТО і 23 держав, охоплених натовської програмою «Партнерство заради миру». «Історичної» вважається і порядок денний форуму. Й ... Читати

  •  (голосів: 0)
  • Думки [0]
  • Переглядів: 1426 |
html-посилання на публікацію
BB--посилання на публікацію
Пряме посилання на публікацію