Розділи сайта
Головні новини
Як "приспати" систему ПРО
Як "приспати" систему ПРО

Сьогодні в Москві відбудуться російсько-польські переговори про плани розміщення елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО) в Східній Європі, зокрема в Польщі, де передбачається спорудити шахти для десяти ракет-перехоплювачів. Очолює польську делегацію заступник міністра закордонних справ Вітольд Ващиковський.
Основний закон незаконного держави
Основний закон незаконного держави

Вчора албанська влада Косово провели демонстративну акцію по зміцненню незалежного статусу краю. У приміщенні Народної бібліотеки в Пріштіні косовська конституційна комісія на чолі з віце-прем'єром Хайредін Кучі в урочистій обстановці підписала текст проекту нової конституції Косово. Документ покликаний замінити розроблені в 2001 році місією ООН «Конституційні рамки тимчасового самоврядування».
Бейсбольний м'яч над Брди
Бейсбольний м'яч над Брди

Двостороння угода про умови розміщення в Чехії американського радара протиракетної оборони (ПРО) буде підписана в першій декаді травня. На церемонію до Праги прибуде американський держсекретар Кондоліза Райс. Слідом за цим документ надійде на ратифікацію до чеського парламенту. Якщо все буде йти нормально, то, як вважає чеська сторона, радар міг би почати роботу вже в 2011 або 2012 році. Американські експерти називають іншу дату. На їхню думку, радар буде побудований і стане до ладу в 2013 році.
Жертви Бухареста
Жертви Бухареста

У минулу п'ятницю президент України Віктор Ющенко звільнив з посад двох послів - Олега Дьоміна в Росії і Ігоря Долгова в Німеччині. Напередодні на бухарестському саміті НАТО Києву відмовили в приєднанні зараз до Плану дій щодо членства (ПДЧ) в альянсі. Вирішення цього питання було перенесено на кінець року. Схоже, українська влада вирішила перекласти провину за цю невдачу на дипломатів, що опинилися в епіцентрі подій.
Як прощаються президенти
Як прощаються президенти

Двадцять четверта зустріч Володимира Путіна і Джорджа Буша-молодшого, що відбулася вчора в сочинській резиденції російського президента «Бочаров струмок», ледь не перетворилася на ранок спогадів. Гість виглядав сентиментальним, господар - діловитим, але обидва - однаково втомленими. У американського президента позаду нелегка європейська поїздка, у російського - останній «ближній бій», який він дав натовським партнерам у Бухаресті.

Опитування
Для захисту своєї незалежності, як Ви вважаєте, до якої системи безпеки має приєднатись Україна?
Євроатлантичної (вступ до НАТО)
Євразійської (вступ до ОДКБ з Росією, Білоруссю, Казахстаном та ін.)
До жодної, бути нейтральною країною
Не визначився (-лась)
Реклама
Запросять чи не запросять
Запросять чи не запросять

2 квітня в Бухаресті відкрився триденний саміт НАТО. Крім іншого на ньому обговорюватиметься питання про запрошення до альянсу України і Грузії. Поки що республіки проходять один із підготовчих етапів. У ході саміту вони можуть претендувати лише на отримання Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). Останній не гарантує претендентам, що вони отримають бажаний статус. По суті, він усього лише знаменує початок чергового етапу переговорів.


Проте навіть ця процедура викликала серйозні розбіжності. Перш за все, рух сусідів у бік НАТО намагається зупинити російська сторона. Правда, прямих важелів для впливу на ситуацію у неї немає: не будучи членом цього альянсу, Росія не може заблокувати рішення про надання ПДЧ.

Разом з тим, на боці Москви вже виступили ряд європейських країн, зокрема, Німеччина і Франція. Представники їх керівництва заявили, що Грузія і Україна поки не готові до подальшої інтеграції в північноатлантичний блок. Крім того, вони висловили побоювання, що розширення альянсу в цьому напрямку порушить баланс сил в Європі.

Нарешті, Грузії пригадали неврегульовані конфлікти з невизнаними республіками (Абхазією і Південною Осетією), а Україна - антинатівські настрої, яких дотримується значна частина її населення.

Претензії Києва і Тбілісі підтримали, головним чином, "новачки" НАТО, зокрема, країни Балтії. Хоча основні надії претендентів на ПДЧ пов'язані, звичайно, з протекцією США. Американський президент Джордж Буш, відкриваючи саміт, прямо висловився за те, щоб запросити до альянсу Грузію і Україну. Напередодні він відвідав Україну і особисто запевнив Віктора Ющенка в своїй підтримці.

Результати цієї підтримки стануть відомі через два дні. Питання про ПДЧ для сусідів Росії, як очікується, буде розглянуто в останній день саміту, 4 квітня. В очікуванні офіційної відповіді владі Грузії і Україні доведеться задовольнятися обіцянками своїх західних партнерів і погрозами з Москви.

Грузію російські політики, як водиться, лякають тим, що відберуть у неї Абхазію з Південною Осетією. Україна - тим, що залишать її без Криму. Останню загрозу нещодавно озвучив московський мер Юрій Лужков, який заявив, що Росія може вийти з Договору про співпрацю між РФ і України, а це, у свою чергу, потягне за собою перегляд статусу Криму.

Влада України і Грузії намагаються демонструвати впевненість у тому, що в Бухаресті їм все ж нададуть ПДЧ. У той же час президенти двох країн допустили можливість відмови, відзначивши при цьому, що їх відносин з альянсом він не зіпсує.

Ющенко, зокрема, заявив, що, навіть не домігшись запрошення в НАТО, Україна "буде і далі працювати в цьому руслі". Аналогічну заяву зробив і Михайло Саакашвілі. А глава грузинського МЗС Давид Бакрадзе навіть пообіцяв відправити кілька сотень солдатів для участі в миротворчій операції в Афганістані. Він підкреслив, що результат саміту НАТО на це рішення не вплине. "Що б не трапилося в Бухаресті, вони поїдуть [до Афганістану] й будуть боротися", - сказав він.

На цьому тлі Москва навряд чи може розраховувати на те, щоб послабити контакти республік з альянсом. Максимум, чого може досягти Росія, - це припинити формальний процес їхнього вступу до НАТО. Хоча навіть такий результат російська сторона, очевидно, представить як свою дипломатичну перемогу.

Для того щоб її відсвяткувати, напевно, навіть не обов'язково чекати два дні. Цю звістку Кремлю вже приніс кореспондент естонського радіо, що працює в Бухаресті. Посилаючись на власні джерела, він повідомив, що рішення про відмову Грузії і України в ПДЧ вже прийнято. В даний час, за його відомостями, організатори саміту думають над тим, як би делікатніше повідомити про це претендентів.


Схожі публікації:


Україна і Грузію визнали не готовими до вступу в НАТО Україна і Грузію визнали не готовими до вступу в НАТО
Україна і Грузія поки не готові до вступу в НАТО. Про це на що проходить в Бухаресті саміті Північноатлантичного альянсу заявив генсек НАТО Яaп де Хооп Схеффер, повідомляє агентство France Presse. При цьому Схеффер підкреслив, що Україна і Грузія коли-неб ... Читати

Російські ракети не похитнули прагнення Ющенка до НАТО Російські ракети не похитнули прагнення Ющенка до НАТО
Україна розраховує на позитивну відповідь щодо приєднання до плану дій щодо членства в НАТО під час квітневого саміту альянсу в Бухаресті. Про це президент України Віктор Ющенко, за повідомленням його прес-служби, заявив в інтерв'ю російської телекомпанії ... Читати

Грузія пошле миротворців в Афганістан Грузія пошле миротворців в Афганістан
Грузія пошле кілька сотень солдатів для участі в миротворчій операції в Афганістані. Передбачається, що вони будуть допомагати французьким і голландським військовим, повідомляє Reuters 31 березня з посиланням на міністра закордонних справ Грузії Давида Ба ... Читати

МЗС Грузії отримав на саміті гарантії прийому в НАТО МЗС Грузії отримав на саміті гарантії прийому в НАТО
Міністр закордонних справ Грузії Давид Бакрадзе в цілому позитивно оцінив підсумки самміту НАТО для його країни. За його словами, незважаючи на те, що Грузії не був наданий План дій з членства в альянсі (ПДЧ), вона отримала тверду обіцянку, що в НАТО її в ... Читати

На перездачу На перездачу
НАТО вирішило не поспішати з прийняттям України і Грузії

  •  (голосів: 0)
  • Думки [0]
  • Переглядів: 1934 |
html-посилання на публікацію
BB--посилання на публікацію
Пряме посилання на публікацію