Розділи сайта
Головні новини
Як "приспати" систему ПРО
Як "приспати" систему ПРО

Сьогодні в Москві відбудуться російсько-польські переговори про плани розміщення елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО) в Східній Європі, зокрема в Польщі, де передбачається спорудити шахти для десяти ракет-перехоплювачів. Очолює польську делегацію заступник міністра закордонних справ Вітольд Ващиковський.
Основний закон незаконного держави
Основний закон незаконного держави

Вчора албанська влада Косово провели демонстративну акцію по зміцненню незалежного статусу краю. У приміщенні Народної бібліотеки в Пріштіні косовська конституційна комісія на чолі з віце-прем'єром Хайредін Кучі в урочистій обстановці підписала текст проекту нової конституції Косово. Документ покликаний замінити розроблені в 2001 році місією ООН «Конституційні рамки тимчасового самоврядування».
Бейсбольний м'яч над Брди
Бейсбольний м'яч над Брди

Двостороння угода про умови розміщення в Чехії американського радара протиракетної оборони (ПРО) буде підписана в першій декаді травня. На церемонію до Праги прибуде американський держсекретар Кондоліза Райс. Слідом за цим документ надійде на ратифікацію до чеського парламенту. Якщо все буде йти нормально, то, як вважає чеська сторона, радар міг би почати роботу вже в 2011 або 2012 році. Американські експерти називають іншу дату. На їхню думку, радар буде побудований і стане до ладу в 2013 році.
Жертви Бухареста
Жертви Бухареста

У минулу п'ятницю президент України Віктор Ющенко звільнив з посад двох послів - Олега Дьоміна в Росії і Ігоря Долгова в Німеччині. Напередодні на бухарестському саміті НАТО Києву відмовили в приєднанні зараз до Плану дій щодо членства (ПДЧ) в альянсі. Вирішення цього питання було перенесено на кінець року. Схоже, українська влада вирішила перекласти провину за цю невдачу на дипломатів, що опинилися в епіцентрі подій.
Як прощаються президенти
Як прощаються президенти

Двадцять четверта зустріч Володимира Путіна і Джорджа Буша-молодшого, що відбулася вчора в сочинській резиденції російського президента «Бочаров струмок», ледь не перетворилася на ранок спогадів. Гість виглядав сентиментальним, господар - діловитим, але обидва - однаково втомленими. У американського президента позаду нелегка європейська поїздка, у російського - останній «ближній бій», який він дав натовським партнерам у Бухаресті.

Опитування
Для захисту своєї незалежності, як Ви вважаєте, до якої системи безпеки має приєднатись Україна?
Євроатлантичної (вступ до НАТО)
Євразійської (вступ до ОДКБ з Росією, Білоруссю, Казахстаном та ін.)
До жодної, бути нейтральною країною
Не визначився (-лась)
Реклама
З надією на взаємність
З надією на взаємність

На цьому тижні українське керівництво нарешті надала своє бажання приєднатися до Північноатлантичного альянсу в конкретні форми. А точніше, у форму листа, який було підписано президентом Віктором Ющенком, прем'єр-міністром Юлією Тимошенко і спікером Верховної Ради Арсенієм Яценюком та направлено до штаб-квартиру НАТО. У цьому посланні міститься офіційна заява української влади про приєднання до Плану дій щодо членства в альянсі. Як листоноші виступив глава МЗС України Валерій Огризко, доставив доленосне послання до Брюсселя.


7 лютого українське письмо обговорять на неофіційній зустрічі у Вільнюсі міністри оборони країн - членів блоку. А остаточну відповідь на прохання Києва буде дано за підсумками Бухарестського саміту НАТО, який відбудеться у квітні. Рішення з цього питання передбачити важко, хоча шансів отримати позитивну відповідь в України набагато більше, ніж було в попередні роки. Для звернення до альянсу Віктор Ющенко та його однодумці вибрали дуже вдалий момент - різка зміна темпу євроатлантичної інтеграції вдало вписується в низку перемог, здобутих політичними силами, які дотримуються прозахідного вектора розвитку України. До цього були дострокові вибори в Раду, що залишили не у справ Партію регіонів Віктора Януковича, потім формування уряду Юлії Тимошенко, прийняття бюджету, затвердження нової урядової програми і навіть початок виплат за боргами Ощадбанку СРСР. Після піврічного простою всіх гілок влади перераховані досягнення здатні переконати середньостатистичного українця, що державні мужі й дружини нарешті почали займатися своїми прямими обов'язками, тобто керувати країною, а не тягати одна одну за патли.

На цьому тлі дуже привабливо виглядає і лист до НАТО, про який перед тими ж парламентськими виборами навряд чи ризикнули б заїкнутися навіть у середовищі прихильників Ющенка. В українців дуже неоднозначне ставлення до альянсу, щоб їм можна було нехтувати, коли мова йде про голоси виборців. Зате тепер, отримавши видимість стабільності, можновладці вже не соромляться діяти так, як вважають за потрібне, не озираючись на громадську думку.

Глава українського МЗС заперечує, що лист "великої трійки" - це заявка на вступ до альянсу. За словами Валерія Огризко, послання - це лише новий етап співробітництва з НАТО. І цей крок, незважаючи на категоричні заяви опозиції, жодним чином не суперечить конституції країни. Україна, як заявив Огризко, кожен рік виконує цільовий план співпраці з Північно-Атлантичним блоком, вона проробляла це навіть тоді, коли урядом керував Віктор Янукович, чиї соратники нині дорікають влади в обдурюванні всього українського народу.

В оточенні Ющенка також постаралися запевнити, що кардинальні рішення щодо інтеграції до альянсу не обійдуться без урахування думки широкого загалу. Заступник глави секретаріату президента Олександр Чалий пообіцяв провести, коли це знадобиться, консультаційний референдум щодо вступу України в НАТО. За його словами, незалежно від форми референдуму його результати будуть доведені в першу чергу до країн - членів альянсу. У Брюсселі, переконаний Чалий, трепетно стежать за тим, щоб не приймати в блок тих, хто вагається, і дотримуються думки, що питання приєднання до НАТО має вирішуватися на підставі волевиявлення всього народу конкретної країни-претендента.

Пізніше про те, що питання євроатлантичної інтеграції буде вирішуватися тільки за результатами референдуму, заявив і голова секретаріату Віктор Балога. "Путівку в Північноатлантичний альянс наша держава одержить від народу, ніяких застережень тут не буде", - зазначив він і зайвий раз послався на Януковича, також декларував в якості однієї із завдань української влади співпрацю з альянсом. А поки що до референдуму ще далеко, оточення Ющенко обіцяє проводити з українцями роз'яснювальну роботу з приводу корисності НАТО і всього, що з ним пов'язано.
Спираючись на думку абсолютної більшості громадян України, наших виборців, ми вимагаємо відкликання "листа трьох". Ми звертаємося до керівництва НАТО з тим, що "лист трьох" не виражає волю українського народу, не є предметом політичного консенсусу, а вносить додаткову напругу в українське суспільство, що неминуче призведе до погіршення відносин України з Північноатлантичним альянсом.


Із заяви парламентських фракцій Партії регіонів і Компартії України


Всі ці доводи, зрозуміло, ніякого впливу на опонентів влади не надали. Розуміючи, що їх провели і що посиланнями на порушення конституції нікого на Україну вже не здивуєш, парламентські фракції Партії регіонів і комуністів 18 січня ухвалили спільну заяву, в якій прямо зажадали відкликати "лист трьох". На думку регіоналів, це послання безпосередньо загрожує нейтрального статусу України.

У заяві, зокрема, вказується, що "підписання Ющенком, Тимошенко, Яценюком листа-звернення до керівництва НАТО по суті означає початок процедури вступу України в НАТО". Причому особливе обурення опозиції викликає той факт, що керівники країни відправили своє послання потай від народу, а громадськість дізналася про лист тільки зі слів американського сенатора Річарда Лугара, який відвідав в середині січня Україна.

"Боячись свого народу, кулуарно, втрьох, за закритими дверима вирішує вона (трійка - Ющенко, Тимошенко, Яценюк - Lenta.ru) долю нашої держави. При цьому ні парламент, ні уряд, ні будь-які інші колегіальні органи це питання не розглядали ", - стверджують у своїй заяві опозиціонери. При цьому вони приводять досить вагомі аргументи на користь того, що згаданий лист тільки заплутає відносини з альянсом, оскільки викличе "додаткову напругу в українському суспільстві". А напруги Брюсселю вистачає і без внутрішніх українських труднощів.

У п'ятницю опозиційні депутати зажадали від Арсенія Яценюка відкликати свій підпис під листом до НАТО, а коли той відмовився, заблокували трибуну парламенту. Спікер на всі закиди на свою адресу пояснив, що його підпис може бути відкликана тільки в тому випадку, якщо парламент відмінить прийнятий у 2002 році закон "Про основи національної безпеки", який визначає євроатлантичний напрямок розвитку країни. Що стосується звинувачень у приховуванні від народу листування з НАТО, то, за словами Яценюка, поява заяви керівництва країни на сайті президента одночасно з оцінкою євроатлантичних перспектив України, даної сенатором Річардом Лугаром, є "неприємним непорозумінням". Так чи інакше, але засідання Ради виявилося зірваним.

У своїх звинуваченнях опозиція робить упор і на загострення відносин з Росією, яке неминуче викличуть євроатлантичні ініціативи Ющенка і К. Те, що це цілком реальна перспектива, підтвердив посол РФ у Києві Віктор Черномирдін. За його словами, загравання України з НАТО може змусити Кремль переглянути свої відносини з цією країною. Віктор Степанович також переконаний, що рішення з приводу входження до альянсу має приймати лише український народ і ніхто інший.

Українські експерти у своїх оцінках дотримуються полярних думок. Одні вважають, що Ющенко вчинив дуже правильно і вибрав вдалий момент для того, щоб надати співпраці з НАТО новий імпульс. Інші переконані, що президент в черговий раз зробив ляп, давши привід своїм супротивникам знову застукали в барабан війни. Але в будь-якому випадку більшість фахівців високо оцінюють шанси України на приєднання до Плану дій. Віктору Януковичу і його прісних доведеться зі шкіри геть лізти, якщо вони дійсно хочуть завадити цьому. Якщо ж не хочуть, то і намагатися не варто - вибори все одно не скоро. А навіщо вхолосту глотки дерти?


Схожі публікації:


Перевибори або нова коаліція Перевибори або нова коаліція
Вчора ближче до вечора українська опозиція розблокувала роботу Верховної ради, але всього на кілька годин. Це було зроблено для того, щоб прийняти ряд важливих соціальних рішень, зокрема внести зміни в закон про прожитковий мінімум і в законодавство про о ... Читати

Ніхто не хотів поступатися Ніхто не хотів поступатися
Вчора лідери фракцій Верховної ради України так і не змогли подолати парламентську кризу. Спроба зібратися і домовитися про розблокування роботи Ради виявилася безуспішною. Минулого тижня спікер Арсеній Яценюк запропонував скласти "Протокол порозуміння", ... Читати

Кулька для Тимошенко Кулька для Тимошенко
У той час як у Брюсселі глави МЗС країн НАТО вчора так і не змогли прийняти жодного рішення про підключення Грузії і України до плану дій щодо членства в альянсі, у Києві депутати Верховної ради схвалили компромісне постанову. У ньому йдеться: «Рішення пр ... Читати

Російські ракети не похитнули прагнення Ющенка до НАТО Російські ракети не похитнули прагнення Ющенка до НАТО
Україна розраховує на позитивну відповідь щодо приєднання до плану дій щодо членства в НАТО під час квітневого саміту альянсу в Бухаресті. Про це президент України Віктор Ющенко, за повідомленням його прес-служби, заявив в інтерв'ю російської телекомпанії ... Читати

У Криму пройшов мітинг проти вступу України в НАТО У Криму пройшов мітинг проти вступу України в НАТО
У Сімферополі в суботу пройшов мітинг проти вступу України в НАТО. Як повідомляє Корреспондент.net, в акції, організованої Партією регіонів, взяли участь більше п'яти тисяч чоловік.

  •  (голосів: 0)
  • Думки [0]
  • Переглядів: 2117 |
html-посилання на публікацію
BB--посилання на публікацію
Пряме посилання на публікацію