Розділи сайта
Головні новини
Як "приспати" систему ПРО
Як "приспати" систему ПРО

Сьогодні в Москві відбудуться російсько-польські переговори про плани розміщення елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО) в Східній Європі, зокрема в Польщі, де передбачається спорудити шахти для десяти ракет-перехоплювачів. Очолює польську делегацію заступник міністра закордонних справ Вітольд Ващиковський.
Основний закон незаконного держави
Основний закон незаконного держави

Вчора албанська влада Косово провели демонстративну акцію по зміцненню незалежного статусу краю. У приміщенні Народної бібліотеки в Пріштіні косовська конституційна комісія на чолі з віце-прем'єром Хайредін Кучі в урочистій обстановці підписала текст проекту нової конституції Косово. Документ покликаний замінити розроблені в 2001 році місією ООН «Конституційні рамки тимчасового самоврядування».
Бейсбольний м'яч над Брди
Бейсбольний м'яч над Брди

Двостороння угода про умови розміщення в Чехії американського радара протиракетної оборони (ПРО) буде підписана в першій декаді травня. На церемонію до Праги прибуде американський держсекретар Кондоліза Райс. Слідом за цим документ надійде на ратифікацію до чеського парламенту. Якщо все буде йти нормально, то, як вважає чеська сторона, радар міг би почати роботу вже в 2011 або 2012 році. Американські експерти називають іншу дату. На їхню думку, радар буде побудований і стане до ладу в 2013 році.
Жертви Бухареста
Жертви Бухареста

У минулу п'ятницю президент України Віктор Ющенко звільнив з посад двох послів - Олега Дьоміна в Росії і Ігоря Долгова в Німеччині. Напередодні на бухарестському саміті НАТО Києву відмовили в приєднанні зараз до Плану дій щодо членства (ПДЧ) в альянсі. Вирішення цього питання було перенесено на кінець року. Схоже, українська влада вирішила перекласти провину за цю невдачу на дипломатів, що опинилися в епіцентрі подій.
Як прощаються президенти
Як прощаються президенти

Двадцять четверта зустріч Володимира Путіна і Джорджа Буша-молодшого, що відбулася вчора в сочинській резиденції російського президента «Бочаров струмок», ледь не перетворилася на ранок спогадів. Гість виглядав сентиментальним, господар - діловитим, але обидва - однаково втомленими. У американського президента позаду нелегка європейська поїздка, у російського - останній «ближній бій», який він дав натовським партнерам у Бухаресті.

Опитування
Для захисту своєї незалежності, як Ви вважаєте, до якої системи безпеки має приєднатись Україна?
Євроатлантичної (вступ до НАТО)
Євразійської (вступ до ОДКБ з Росією, Білоруссю, Казахстаном та ін.)
До жодної, бути нейтральною країною
Не визначився (-лась)
Реклама
"Подумати страшно!"
"Подумати страшно!"

Володимир Путін і Віктор Ющенко згуртувалися проти прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко. Як відомо, всю свою політику вона направила на те, щоб зруйнувати діючу схему постачань газу на Україні, в якій задіяні дві фірми-посередника. Гг.Путін і Ющенко вчора самі зруйнували цю схему і, не радячись з пані Тимошенко, придумали нову. Втім, головна вимога українського прем'єра - виключити зі схеми швейцарську компанію RosUkrEnergo - все-таки виконано. Тепер держконцерни «Газпром» і «Нафтогаз Україна» повинні придумати, як здійснити розрив зв'язків з трейдерської компанією і компенсувати втрати її приватним співвласникам.

... До закінчення терміну пред'явленого «Газпромом» Києву ультиматуму - о 6 годині вечора, після якого за несплату боргів повинен були бути скорочені поставки на Україну, залишалося вже менше півгодини, а переговори російського і українського президентів все ще тривали.

Втім, особливої напруги в Малахітове залі Кремля, де чекала президентів преса, не відчувалося. Тут був накритий стіл, за який повинні були сісти Володимир Путін і Віктор Ющенко для підписання двох підсумкових документів. За ним красувалися цілих чотири прапори: чомусь відразу по два російських триколора та українських жовто-блакитних з тризубом. Метушилися дівчата і юнаки з протокольної служби. І зовсім неможливо було собі уявити, що ось в такій обстановці вийдуть два президенти, і один іншому урочисто оголосить, що саме в цей момент чи, скажімо, п'ять хвилин тому люди в газпромівських касках приступили до закручування вентиля. А самі безсовісні циніки з числа колег-журналістів, вже п'яту годину знемагає в очікуванні закінчення переговорів, уявляли собі і зовсім недозволенну сцену: як російський президент вийде і запросить українського колегу особисто взяти участь у цій «вентильної» церемонії, заодно демонструючи в прямому ефірі, як Кремль дистанційно управляє газовою засувкою. Характерно, що камери і журналісти чергували не тільки в Кремлі, але і в «Газпромі». І якщо б президенти дійсно не змогли знайти компромісу, то на ул.Наметкіна в прямому ефірі показували б другу частину трилера «Закручування вентиля». Перша, як відомо, була показана 1 січня 2006, коли «Газпром» через відсутність контракту з «Нафтогазом» припинив поставки газу на Україну.

Проте цих жахів не сталося. Без чверті шість вечора Путін і Ющенко з'явилися перед публікою. Безпосередньо перед цим вони розмовляли з керівниками «Газпрому» і «Нафтогазу України» Олексієм Міллером і Олегом Дубиною. Тут, ймовірно, і поставили останні важливі крапки в газовому сюжеті.

Втім, ця тема не була самої «больовою точкою» вчорашньої зустрічі. Ось як деякі з них описуються у довідці, підготовленій кремлівської прес-службою для російських журналістів. «Одна з найбільш чутливих тем - прагнення української влади створити" національну версію "історії, затвердити нормативними актами односторонню, по суті антиросійську трактування спільних для обох країн історичних подій. Причому справа доходить до героїзації співпрацювали з нацистами військових злочинців, «війни» з історичними пам'ятниками і похованнями радянських воїнів ». А ще «стурбованість» зусиллями Києва, «спрямованими на розкол Української православної церкви», а ще «посилюється дискримінація російської мови на Україні».

Вже тільки цього «больового» переліку вистачило б, щоб приректи діалог Путіна і Ющенка на скандальну розбирання сусідів по радянській комуналці, який рік не здатних розміняти її на квартири в різних кінцях міста. Треба було до того ж ще й «приділити особливу увагу можливим наслідкам для російсько-українських відносин курсу Києва на форсоване зближення з НАТО».

Певне уявлення про те, як проходило обговорення цієї теми, можна було скласти з відповідей Володимира Путіна і Віктора Ющенка на питання української журналістки з інформагентства УНІАН. Її цікавило, чому Росія, яка сама «8 лютого підписала план співпраці з НАТО, загрожує Україна переглядом відносин з нею у разі можливого, в перспективі, вступу її в НАТО». Вимовивши це, дівчина, яскрава на вигляд блондинка, вже хотіла сісти. Але її зупинив Путін: «Як вас звуть?». Вона розгубилася, відчайдушно почервоніла, і щось нечутно відповіла.

А Путін почав відповідати. Спочатку голос його звучав рівно. «Місто нашої української, російської бойової морської слави, Севастополь, і там база НАТО ... Як емоційно це сприйматиметься на Україну і в Росії, ви віддаєте собі в цьому звіт? ... Росія підписала колись документ про створення ради Росія-НАТО, але ми ніколи не збиралися вступати в НАТО, тому що це означає обмеження суверенітету країни. ... Ми звертаємо увагу, що обмеження суверенітету призводить в реальному житті до певних наслідків, розміщення баз або розміщення позиційного району протиракетної оборони, як це має місце у Східній Європі, що ставить своєю метою, як ми вважаємо, нейтралізацію нашого ракетно-ядерного потенціалу . А це ставить Росію перед необхідністю дій у відповідь ».

Тут Путін взяв паузу, оглянув зал і потряс його раптом раптовим переходом на громовий регістр: «Не тільки сказати, а подумати страшно, що у відповідь на це, чи на розміщення на Україну такого ж позиційного району, - а таке виключити не можна, - - Росія націлить на Україну свої ударні ракетні системи! Ну, уявіть тільки собі таке на секунду! Ось що нас непокоїть! ». Тут, нарешті, путінський голос повернувся на колишній рівень, і він вже цілком миролюбно додав, що «ось так, як ми зараз з вами говорили, ми з Віктором Андрійовичем і обговорювали це питання, здалося, що українські партнери готові відверто вести цей діалог, і ми цьому дуже раді ».

Віктор Ющенко справедливо вирішив, що він повинен якось відреагувати на цю тираду господаря Кремля. По-перше, сказав він, «кожна країна сама виробляє концепцію своєї безпеки і радує те, що ми знаходимо тут (з Путіним. - Ред.) Взаєморозуміння». «Ми віддаємо собі звіт, що виникає ряд чутливих тем і треба їх вирішувати з нашими друзями через діалог, через відкритість», - сказав український президент і нагадав, що конституція його країни не допускає розміщення на її території військових баз інших держав або блоків. Ющенко постарався заспокоїти присутніх, мовляв, «все, що робить Україну на цьому напрямку не спрямоване проти якоїсь третьої країни, тим більше, проти Росії».

Після цих слів українського президента, сказаних якось глухо і не надто виразно, інтерес до прес-конференції став згасати, стало ясно: найнебезпечніше, про що навіть «не тільки сказати, а подумати страшно», вже і виголошено і навіть продумано. Після цього слухати спростування від обох президентів незграбних тверджень про «стагнації» економічних відносин між Москвою і Києвом, особливо на тлі 30-процентного зростання взаємного товарообігу в 2007 році, було вже нецікаво. При цьому самі президенти не змогли пояснити, як пояснити різницю в цифрах, наведених кожної зі сторін. Згідно Путіну, товарообіг досяг вже 32 млрд доларів, а по Ющенку виходить тільки 26 мільярдів.

Втім, що таке «загублених» десь шість мільярдів доларів, якщо тільки газовий борг України за місяць з невеликим досягає півтора мільярдів.

Цей борг Віктор Ющенко обіцяв найближчим часом погасити. Одночасно учасники вчорашніх переговорів домовилися про зміну схеми постачань газу. Замість RosUkrEnergo, яке зараз поставляє газ на Україну, і «УкрГазЕнерго» (ексклюзивно імпортує ці обсяги) будуть створені дві нові компанії. Їх засновниками виступлять «Газпром» і «Нафтогаз Україна». Таким чином, Віктор Ющенко отримав у Кремлі те, чого домагалася Тимошенко. І це вагомий внесок Москви в політичну скарбничку чинного президента України. «Питання було не простій. Мені дуже, як президенту, не хотілося займатися газовими справами, як і Володимиру Володимировичу, я переконаний. Але довелося вкласти свою лепту у врегулювання цього питання », - заявив Віктор Ющенко.

«Ми домовилися про те, що з четверга Україна погашатиме той борг, який утворився за листопад-грудня минулого року у зв'язку з непідписанням контракту на постачання відповідними структурами і актів звірки поставленого газу і заборгованості, - сказав пан Ющенко. - Ми виходимо з того, що розрахунки 2007 року відбуваються за ціною 2007 року. Платіж починається з четверга, і ми його найближчим часом повинні завершити ». Що ж стосується поставок в 2008 році, то, за словами українського президента, досягнута домовленість про те, що базова ціна імпортного газу для України зберегтися на рівні 179,5 доларів.

Володимир Путін у свою чергу підтвердив, що «Газпром» влаштовують пропозиції, які були зроблені українськими партнерами ». «Сподіваємося на те, що всі домовленості будуть виконуватися, - підкреслив він. - Ми обговорювали це питання і обговорювали дуже детально. Ми шкодуємо, що постійно такі проблеми виникають. Це сьогоднішня проблема пов'язана в тому числі з досить суворими зимовими умовами у наших партнерів у Середній Азії ». Тим не менш, повідомив Путін, вдалося виробити загальну схему роботи на найближчу перспективу. «Ми домовилися про принципи співробітництва на 2008 рік і на наступні роки, - розповів президент. - Сьогодні-завтра, ми сподіваємося, що всі ці наші домовленості будуть покладені на папір ».

Пізніше глава «Нафтогазу» пояснив, що посередники (RosUkrEnergo і «УкрГазЕнерго») будуть виключені зі схеми постачань газу на Україну. «Посередників не буде з цього року, зараз створюється робоча група НАК« Нафтогаз Україна »і« Газпрому ». Сподіваюся, протягом року ми всі питання вирішимо. Газ буде йти від «Газпрому» до «Нафтогазу», - сказав пан Дубина, але ясності - коли саме і як це відбудеться - не додалося.

Всі чекали інтерпретації подій з «Газпрому». Концерн зволікав близько двох годин. Після паузи Олексій Міллер повідомив журналістам, що замість RosUkrEnergo в якому партнерами «Газпрому» (50%) є українські бізнесмени Дмитро Фірташ (45%) і Іван Фурсін (5%), здійснювати постачання середньоазіатського газу на Україні буде нове паритетне СП «Газпрому» і «Нафтогазу». Імпортувати газ і розподіляти його на внутрішньому ринку Україні буде ще одне нове СП «Газпрому» і «Нафтогазу». Таким чином, Кремль і «Газпром» пожертвували партнерами по RUE, а натомість отримали 50% оптового ринку імпортного газу на території України (через «УкрГазЕнерго» російський монополіст мав всього 25% прибутку від продажів на внутрішньому ринку). Перше з двох нових СП, мабуть, буде зареєстровано у Швейцарії, друге - на Україну. Ціна газу на кордоні Росії і Україні залишається на рівні 179,5 дол

Як розповів «Часу новин» джерело в «Газпромі», сьогодні буде великий переговорний день між «Газпромом» і «Нафтогазом», а також між «Газпромом» і українськими співвласниками RosUkrEnergo. У рамках першої частини сторони повинні підготувати нову угоду про співпрацю замість договору від 4 січня 2006 року, згідно з яким RosUkrEnergo отримало статус ексклюзивного постачальника газу на Україні. У другій частині повинні бути врегульовані питання припинення спільної діяльності з паном Фірташем і розмір компенсації за активи (наприклад, викуп газу з ПСГ, що належить RUE і контракти на експорт). Теоретично українські акціонери RUE можуть закомизився і навіть судитися (благо СП живе за швейцарським законодавством), але в «Газпромі» розраховують вирішити питання мирно. Коментарі пана Фірташа вчора отримати не вдалося. За словами співрозмовника в «Газпромі», нове СП з «Нафтогазом» отримає право на реекспорт частини середньоазіатського газу до Європи, яке було у RUE. Всі документи сторони мають намір підписати вже в четвер.

Пан Міллер вчора також зазначив, що «при цьому компанія НАК« Нафтогаз Україна »протягом лютого врегулює питання з постачаннями російського газу на Україні». Проблеми виникли у зв'язку з тим, що з Середньої Азії газ для Україні йшов не в повному обсязі і «Газпром» протягом січня-лютого вже поставив 1,7 млрд кубометрів по розрахованій на основі європейської формули ціною (314,7 дол). Пан Дубина у свою чергу сказав, що якщо «Газпром» документально доведе постачання дорогого російського газу для закриття балансу Україні, - «заплатимо».


Схожі публікації:


Путін стурбований перспективою наведення російських ракет на Україну Путін стурбований перспективою наведення російських ракет на Україну
Володимир Путін не виключив того, що у разі зміцнення зв'язків України з НАТО на неї будуть націлені російські ракети. Про це президент РФ заявив на прес-конференції після закінчення переговорів з Віктором Ющенком про оплату Україною російського газу.

Російські ракети не похитнули прагнення Ющенка до НАТО Російські ракети не похитнули прагнення Ющенка до НАТО
Україна розраховує на позитивну відповідь щодо приєднання до плану дій щодо членства в НАТО під час квітневого саміту альянсу в Бухаресті. Про це президент України Віктор Ющенко, за повідомленням його прес-служби, заявив в інтерв'ю російської телекомпанії ... Читати

Буш сказав: Буш сказав: "Вітаю!"
США продовжать підтримувати Україну і Грузію в їх прагненні вступити в західний блок НАТО. Про це заявив вчора в Києві американський президент Джордж Буш. Сьогодні і завтра він продовжить обговорювати цю проблему з колегами по альянсу на саміті НАТО в Рум ... Читати

Переможені не плачуть Переможені не плачуть
Вчорашнє рішення НАТО відкласти надання Україні і Грузії Плану дій з членства в альянсі (ПДЧ) змусило проявити вольові та дипломатичні якості керівників двох країн, які прибули на саміт у Бухаресті. Після нетривалих роздумів президенти Віктор Ющенко та Ми ... Читати

Як прощаються президенти Як прощаються президенти
Двадцять четверта зустріч Володимира Путіна і Джорджа Буша-молодшого, що відбулася вчора в сочинській резиденції російського президента «Бочаров струмок», ледь не перетворилася на ранок спогадів. Гість виглядав сентиментальним, господар - діловитим, але о ... Читати

  •  (голосів: 0)
  • Думки [0]
  • Переглядів: 2012 |
html-посилання на публікацію
BB--посилання на публікацію
Пряме посилання на публікацію