Розділи сайта
Головні новини
Як "приспати" систему ПРО
Як "приспати" систему ПРО

Сьогодні в Москві відбудуться російсько-польські переговори про плани розміщення елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО) в Східній Європі, зокрема в Польщі, де передбачається спорудити шахти для десяти ракет-перехоплювачів. Очолює польську делегацію заступник міністра закордонних справ Вітольд Ващиковський.
Основний закон незаконного держави
Основний закон незаконного держави

Вчора албанська влада Косово провели демонстративну акцію по зміцненню незалежного статусу краю. У приміщенні Народної бібліотеки в Пріштіні косовська конституційна комісія на чолі з віце-прем'єром Хайредін Кучі в урочистій обстановці підписала текст проекту нової конституції Косово. Документ покликаний замінити розроблені в 2001 році місією ООН «Конституційні рамки тимчасового самоврядування».
Бейсбольний м'яч над Брди
Бейсбольний м'яч над Брди

Двостороння угода про умови розміщення в Чехії американського радара протиракетної оборони (ПРО) буде підписана в першій декаді травня. На церемонію до Праги прибуде американський держсекретар Кондоліза Райс. Слідом за цим документ надійде на ратифікацію до чеського парламенту. Якщо все буде йти нормально, то, як вважає чеська сторона, радар міг би почати роботу вже в 2011 або 2012 році. Американські експерти називають іншу дату. На їхню думку, радар буде побудований і стане до ладу в 2013 році.
Жертви Бухареста
Жертви Бухареста

У минулу п'ятницю президент України Віктор Ющенко звільнив з посад двох послів - Олега Дьоміна в Росії і Ігоря Долгова в Німеччині. Напередодні на бухарестському саміті НАТО Києву відмовили в приєднанні зараз до Плану дій щодо членства (ПДЧ) в альянсі. Вирішення цього питання було перенесено на кінець року. Схоже, українська влада вирішила перекласти провину за цю невдачу на дипломатів, що опинилися в епіцентрі подій.
Як прощаються президенти
Як прощаються президенти

Двадцять четверта зустріч Володимира Путіна і Джорджа Буша-молодшого, що відбулася вчора в сочинській резиденції російського президента «Бочаров струмок», ледь не перетворилася на ранок спогадів. Гість виглядав сентиментальним, господар - діловитим, але обидва - однаково втомленими. У американського президента позаду нелегка європейська поїздка, у російського - останній «ближній бій», який він дав натовським партнерам у Бухаресті.

Опитування
Для захисту своєї незалежності, як Ви вважаєте, до якої системи безпеки має приєднатись Україна?
Євроатлантичної (вступ до НАТО)
Євразійської (вступ до ОДКБ з Росією, Білоруссю, Казахстаном та ін.)
До жодної, бути нейтральною країною
Не визначився (-лась)
Реклама
Все за планом
Все за планом

17 лютого парламент Косово в односторонньому порядку проголосив незалежність автономії. За декларацію про самопроголошення проголосували 109 албанських депутатів. Прем'єр-міністр і президент краю оголосили, що держава Косово буде побудовано за "планом Ахтісаарі" і "зречеться насильства як способу вирішення конфліктів".


Про те, як проходитиме процедура проголошення незалежності, стало відомо заздалегідь. Очікувалося, що після прес-конференції прем'єр-міністра краю Хашима Тачі буде скликано екстрене засідання парламенту автономії, на якому буде прийнята декларація про незалежність, підготовлена "у співпраці з міжнародними партнерами". Після прийняття документа в Пріштіні був запланований святковий салют і масові гуляння.

Прес-конференція Тачі відбулася в 14:00 за московським часом. Прем'єр-міністр оголосив про те, що "наша незалежність - це вирішене питання", після чого попрямував на скликане ним засідання уряду краю. Там він представив підготовлений проект декларації про незалежність. Звертаючись до парламентаріїв, Тачі підкреслив, що Косово "знаходиться перед найважливішим моментом історії краю".

Представляючи документ, прем'єр-міністр заявив про те, що "косовські інститути влади, виходячи з того факту, що переговори про статус Косово завершені, готові реалізувати пропозицію спеціального представника генсека ООН Марті Ахтісаарі і вітають напрямок місії Євросоюзу в Косово, яка допоможе демократичному розвитку і реалізації цього плану ". Мова Тачі завершилася оплесками парламентаріїв, після чого почалася формальна процедура голосування.

Хашим Тачі і Фатмір Сейдіу. Фото AFP

Декларація про незалежність Косово була прийнята одноголосно близько 18:00 в неділю. Крім цього, депутати затвердили прапор і герб майбутньої держави. За рішенням спеціальної комісії, новий штандарт буде представляти собою блакитне полотнище з жовтою карткою Косово посередині, а над нею шість зірок такого ж розміру, як на прапорі Євросоюзу. Прийняття гімну було відкладено на невизначений термін.

Пріштіна зустріла звістку про проголошення незалежності багатотисячними мітингами і народними гуляннями. Косовари, розмахували албанськими та американськими прапорами, вислухали спільне переможний звернення Хашима Тачі і президента автономії Фатміра Сейдіу, які пообіцяли якнайшвидше євроінтеграцію краю, демократичний шлях розвитку "нової держави" за підтримки НАТО і Євросоюзу і гарантували безпеку сербській меншині.

Реакція
У свою чергу, керівництво Сербії після підписання декларації про незалежність виступило із зверненням до нації. Прем'єр-міністр Воїслав Коштуніца охарактеризував дії влади Косово як "протиправні". За словами міністра, до появи "фальшивої держави" призвела позиція керівництва США, яке, використовуючи "аморальну політику сили", поставило свою думку вище думки керівництва ООН і змусило Євросоюз "брати участь у насильстві над Сербією". Завершуючи свій жорстке поводження, Коштуніца заявив, що "поки існує сербський народ, Косово - це Сербія".

Воїслав Коштуніца. Фото AFP

Президент країни Борис Тадич на нараді з Воїславом Коштуніцею і впливовим лідером сербських радикалів Томіславом Ніколічем заявив про незмінність свого ставлення до статусу Косово. Звертаючись до генерального секретаря ООН Пан Гі Муну, Тадіч зажадав анулювання прийнятої адміністрацією краю декларації про незалежність і розпуску парламенту Косова.

Після виступу Коштуніци в Бєлграді і Нові Саді почалися масові заворушення противників незалежності Косово. За словами очевидців, кількість протестуючих перевищила тисячу людей. У столиці противники незалежності спробували увірватися в посольство США, але були зупинені поліцією. Крім того, демонстранти розгромили закусочну "Макдоналдс" і закидали камінням посольство Словенії (з невідомої, втім, причини: мабуть, перше-ліпше на шляху мітингувальників посольство країни - члена ЄС). У результаті нічних заворушень отримали поранення близько двадцяти чоловік.

Розгромлений "Макдоналдс" у Белграді. Фото AFP

Першою країною, відкрито вітала одностороннє проголошення незалежності Косово, стала Албанія. Прем'єр-міністр цієї країни Салі Беріша заявив, що 17 лютого стало днем "відродження краю". Пізніше до Албанії долучилася Естонія, міністр закордонних справ якої оголосив про те, що країна готова визнати незалежність автономії і встановити з Косово дипломатичні відносини.

Думки інших країн-членів Євросоюзу з питання проголошення незалежності Косово розділилися. Словаччина, Румунія, Греція, Іспанія і Кіпр виступили проти ініціативи косовського керівництва. У свою чергу, представники Франції, Великобританії, Німеччини та Італії висловили готовність визнати незалежність краю на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС, призначеної на 18 лютого. Глава зовнішньополітичного відомства Франції побажав косовської адміністрації удачі, а представник Великобританії пообіцяв опублікувати спеціальну заяву на зустрічі міністрів ЄС.

Держдепартамент США скупо прокоментував звістку про проголошення незалежності краю. Заявивши, що США "взяли до відома" самопроголошений статус автономії, представник Держдепу закликав зацікавлені в ситуації навколо Косово країни до "стриманості та недопущення конфліктів".

МЗС Росії у своїй заяві щодо прийняття декларації незалежності Косово засудив ініціативу влади краю і закликав до негайного скликання екстреного засідання Ради безпеки ООН для розгляду ситуації, що склалася. Засідання, яке повинно було відбутися ввечері в неділю, з технічних причин було перенесено на понеділок, 18 січня. Росія, як і раніше займає жорстку позицію по відношенню до статусу автономії, має намір домагатися повернення Косова в русло процесу політичного врегулювання.

Наслідки
Міністр закордонних справ Сербії Вук Єремич на сесії ООН, що пройшла 14 лютого, заявив, що у сербських властей готовий спеціальний план дій у разі одностороннього проголошення незалежності Косово. Уточнивши, що план не передбачає силового втручання, Єреміч не став розкривати подробиці заходів, що готуються. Пізніше з дипломатичних джерел у Белграді стало ясно, що країна докладе всіх зусиль для підтримки сербського населення краю і може створити економічну і енергетичну блокаду автономії: Косово сильно залежить від енергоносіїв та електрики, що поставляються сербами.

Косово на карті Сербії

Якщо ж у ситуації браку газу та електроенергії Косово звернеться за допомогою до західним партнерам, ситуацію може втрутитися Росія як головний постачальник енергоносіїв до країн Європи. У ході останньої своєї великої прес-конференції Володимир Путін, відповідаючи на питання британського журналіста, чи не проголосить чи Москва у відповідь на ініціативу Пріштіни незалежність Сухумі або Цхінвалі, відповів, що Росія не буде "мавпувати" за прикладом тих, хто приймає "погані" і "не правові" рішення. Проте президент РФ натякнув, що Кремль стежить за ситуацією на Балканах і вже приготував якісь "домашні заготовки" на той випадок, якщо Косово все ж таки відділиться від Сербії в одностроннем порядку. Не виключено, що Путін якраз і мав на увазі можливості Росії маніпулювати ситуацією на загальноєвропейському газовому ринку: навряд чи "Газпром" просто перекриє кран прихильникам незалежного Косова, але підняти ціни до позахмарних зважаючи реекспорту російського газу на територію краю цілком може.

Що стосується подальшого розвитку подій навколо Косово в геополітичній площині - про це говорити поки рано. Заплановане засідання міністрів закордонних справ Євросоюзу і екстрений скликання Радбезу ООН можуть дати ще не один привід для роздумів на тему майбутнього як Косово, так і Сербії, яка сама, як і раніше прагне в НАТО і ЄС. Невідомо також, як саме поведуть себе інші невизнані автономії в різних регіонах світу, в першу чергу - Абхазія, Південна Осетія і Придністров'я, неодноразово заявляли про те, що розпочнуть аналогічні дії після рішення косовської адміністрації. І не виявлять чи режисери косовської односторонньої незалежності "нового Косова" де-небудь на карті Росії?


Схожі публікації:


Парламент Косова проголосив незалежність краю Парламент Косова проголосив незалежність краю
У неділю, 17 лютого, парламент Косова одноголосно проголосував за відділення цієї території від Сербії і проголосив незалежність краю.

Сербія не застосує силу проти незалежного Косова Сербія не застосує силу проти незалежного Косова
Відразу після проголошення парламентом Косова незалежності прем'єр-міністр Сербії Воїслав Коштуніца виступив із зверненням до громадян країни, в якому заявив, що серби ніколи не визнають незалежного Косова. Його звернення передавалося в прямому ефірі ціло ... Читати

Посли США і країн ЄС у Радбезі ООН підтримали рішення Косова Посли США і країн ЄС у Радбезі ООН підтримали рішення Косова
Шість з п'ятнадцяти членів Ради безпеки ООН заявили, що проголошення незалежності Косова і перехід краю під протекторат Європейського союзу повністю відповідає міжнародному праву. Про це йдеться в поширеній в неділю спільній заяві, підписаній США, Бельгіє ... Читати

Основний закон незаконного держави Основний закон незаконного держави
Вчора албанська влада Косово провели демонстративну акцію по зміцненню незалежного статусу краю. У приміщенні Народної бібліотеки в Пріштіні косовська конституційна комісія на чолі з віце-прем'єром Хайредін Кучі в урочистій обстановці підписала текст прое ... Читати

Миротворці KFOR заблокували північний кордон Косова Миротворці KFOR заблокували північний кордон Косова
Миротворчі сили KFOR, що складаються в основному з військовослужбовців країн НАТО, закрили північний кордон Косова після відбувалися там напередодні заворушень, повідомляє сайт BBC News. Як підкреслили представники миротворців, поки планується закрити кор ... Читати

  •  (голосів: 0)
  • Думки [0]
  • Переглядів: 1596 |
html-посилання на публікацію
BB--посилання на публікацію
Пряме посилання на публікацію