Розділи сайта
Головні новини
Як "приспати" систему ПРО
Як "приспати" систему ПРО

Сьогодні в Москві відбудуться російсько-польські переговори про плани розміщення елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО) в Східній Європі, зокрема в Польщі, де передбачається спорудити шахти для десяти ракет-перехоплювачів. Очолює польську делегацію заступник міністра закордонних справ Вітольд Ващиковський.
Основний закон незаконного держави
Основний закон незаконного держави

Вчора албанська влада Косово провели демонстративну акцію по зміцненню незалежного статусу краю. У приміщенні Народної бібліотеки в Пріштіні косовська конституційна комісія на чолі з віце-прем'єром Хайредін Кучі в урочистій обстановці підписала текст проекту нової конституції Косово. Документ покликаний замінити розроблені в 2001 році місією ООН «Конституційні рамки тимчасового самоврядування».
Бейсбольний м'яч над Брди
Бейсбольний м'яч над Брди

Двостороння угода про умови розміщення в Чехії американського радара протиракетної оборони (ПРО) буде підписана в першій декаді травня. На церемонію до Праги прибуде американський держсекретар Кондоліза Райс. Слідом за цим документ надійде на ратифікацію до чеського парламенту. Якщо все буде йти нормально, то, як вважає чеська сторона, радар міг би почати роботу вже в 2011 або 2012 році. Американські експерти називають іншу дату. На їхню думку, радар буде побудований і стане до ладу в 2013 році.
Жертви Бухареста
Жертви Бухареста

У минулу п'ятницю президент України Віктор Ющенко звільнив з посад двох послів - Олега Дьоміна в Росії і Ігоря Долгова в Німеччині. Напередодні на бухарестському саміті НАТО Києву відмовили в приєднанні зараз до Плану дій щодо членства (ПДЧ) в альянсі. Вирішення цього питання було перенесено на кінець року. Схоже, українська влада вирішила перекласти провину за цю невдачу на дипломатів, що опинилися в епіцентрі подій.
Як прощаються президенти
Як прощаються президенти

Двадцять четверта зустріч Володимира Путіна і Джорджа Буша-молодшого, що відбулася вчора в сочинській резиденції російського президента «Бочаров струмок», ледь не перетворилася на ранок спогадів. Гість виглядав сентиментальним, господар - діловитим, але обидва - однаково втомленими. У американського президента позаду нелегка європейська поїздка, у російського - останній «ближній бій», який він дав натовським партнерам у Бухаресті.

Опитування
Для захисту своєї незалежності, як Ви вважаєте, до якої системи безпеки має приєднатись Україна?
Євроатлантичної (вступ до НАТО)
Євразійської (вступ до ОДКБ з Росією, Білоруссю, Казахстаном та ін.)
До жодної, бути нейтральною країною
Не визначився (-лась)
Реклама
На перездачу
На перездачу

НАТО вирішило не поспішати з прийняттям України і Грузії

До середини другого дня зустрічі країн-членів НАТО на вищому рівні, яка проходить в румунській столиці Бухаресті, були прийняті майже всі основні рішення, які очікувалися від саміту. Україна і Грузії запропонували почекати ще невизначено довгий час, перш ніж почати підготовку до вступу в альянс, який замість сходу вирішив розширюватися на південь - за рахунок Хорватії та Албанії.

Головним прихильником розширення НАТО є США. Американський президент Джордж Буш лобіював включення до програми дій щодо членства в альянсі одразу п'яти країн - України, Грузії, Хорватії, Албанії і Македонії. Однак почати готуватися до вступу в підсумку були запрошені лише Хорватія та Албанія.

Відносно Грузії і Україні генеральний секретар НАТО Яaп де Хооп Схеффер заявив, що ці дві країни поки не готові до членства в альянсі, висловивши в той же час надію, що коли-небудь вони стануть учасниками Північноатлантичного союзу. Проти приєднання до альянсу колишніх радянських республік виступили Франція і Німеччина, які вважають, що слід враховувати стурбованість Росії можливістю появи біля її кордонів ще двох держав, які перебувають у найпотужнішому на сьогоднішній день військовому блоці світу.

Учасники саміту зазначили, що Україна та Грузії належить виконати ще ряд умов, щоб отримати запрошення до НАТО. Зокрема, Грузії порадили вирішити проблеми сепаратизму в Абхазії і Південній Осетії, а Україна - добитися повної підтримки членства в альянсі з боку населення. У підсумку було вирішено, що до розгляду цього питання НАТО повернеться в грудні 2008 року.

Українська та грузинська делегації, хоча й не приховували свого розчарування, в цілому залишилися задоволені збереженням перспектив на приєднання до альянсу. Перед початком саміту президент України Віктор Ющенко закликав Росію визнати незворотність прагнення його країни в НАТО. Він підкреслив, що зміцнення двостороннього співробітництва Києва і Брюсселя в Москві не повинні розглядати як загрозу, і пообіцяв дати гарантії російській стороні "в будь-якій формі".

Причина відмови Македонії опинилася в деякій мірі курйозної. Їй доведеться почекати зі вступом в НАТО на вимогу Греції, яку не влаштовує офіційна назва цієї країни. Колишня югославська республіка називається так само, як і один з північних регіонів Греції, і в Афінах побоюються пред'явлення на цій підставі територіальних претензій.

Македонські представники висловили глибоке розчарування у зв'язку з таким рішенням саміту, підкресливши, що воно призведе до підриву стабільності на Балканах. У розстроєних почуттях вони покинули Бухарест, пояснивши, що в такий момент їм "необхідно бути з народом". Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що у Македонії є всі шанси почати процедуру вступу в НАТО, не чекаючи наступного саміту. Для цього потрібно тільки врегулювати питання про назву з Грецією, яка пропонує варіанти "Нова Македонія" і "Верхня Македонія".

Ще одним важливим рішенням, прийнятим в Бухаресті, стало підписання угоди між США і Чехією про розміщення в цій країні американського радара, який відстежуватиме можливі пуски балістичних ракет в Ірані. Радар буде пов'язаний з іншим об'єктом американської ПРО в Європі - базою в Польщі, на якій передбачається розмістити десять протиракет. Остаточна домовленість з Варшавою ще не досягнута, тому що польське керівництво висуває США ряд додаткових вимог з модернізації національної оборони країни.

Паралельно з двостороннім американо-чеським угодою НАТО розповсюдило заяву, в якій йшлося про повну підтримку членами альянсу планів США з розміщення в Європі елементів ПРО. Всього об'єкти планується розмістити в чотирьох країнах, які, за словами Схоффера, поки не визначені.

Генсек НАТО додав, що конкретне рішення щодо ПРО буде прийнято на наступному саміті, який пройде в 2009 році одночасно у Німеччині і Франції - у містах Кіль і Страсбург. До цього часу США повинні будуть надати пропозиції щодо створення особливої протиракетної архітектури, яка з'єднає ПРО США в Європі з системами ПРО в інших регіонах світу.

Росія активно виступає як проти включення до НАТО колишніх радянських республік, так і проти розміщення біля її кордонів об'єктів американської ПРО. У Москві стверджують, що подібні кроки загрожують національній безпеці. У ході останніх двосторонніх переговорів на цю тему США запропонували Росії здійснювати контроль за елементами ПРО в Чехії і Польщі з допомогою технічних засобів. Проте офіційних роз'яснень, яким чином це відбуватиметься, поки не послідувало.

Серед інших подій саміту можна відзначити заяви президента Франції Ніколя Саркозі. Він заявив, що в 2009 році Франція може повернутися у військову структуру НАТО, з якої вона вийшла в 1966 році на знак протесту проти домінуючого положення США в альянсі. Саркозі також пообіцяв відправити до Афганістану близько 800 французьких військовослужбовців. Вони будуть розміщені на відносно спокійному сході країни в зоні відповідальності американських військ, частина яких отримає можливість відправитися на південь Афганістану, де британцям доводиться стримувати все зростаючий натиск бойовиків "Талібану".

Саміт НАТО, що відкрився в середу, 2 квітня, завершиться в п'ятницю, 4 квітня. На порядку денному на другий день роботи саміту ще заплановано обговорення ситуації в Афганістані. Головною подією заключного дня зустрічі стане засідання ради Росія-НАТО, для участі в якому в Бухарест прибуде президент РФ Володимир Путін.

До складу російської делегації також входять міністр закордонних справ Сергій Лавров і міністр оборони Анатолій Сердюков. За словами помічника президента Сергія Приходько, головними темами двосторонньої зустрічі стануть розміщення американської системи ПРО в Європі, контроль над озброєннями, незалежність Косово, а також розширення НАТО.


Схожі публікації:


Україна і Грузію визнали не готовими до вступу в НАТО Україна і Грузію визнали не готовими до вступу в НАТО
Україна і Грузія поки не готові до вступу в НАТО. Про це на що проходить в Бухаресті саміті Північноатлантичного альянсу заявив генсек НАТО Яaп де Хооп Схеффер, повідомляє агентство France Presse. При цьому Схеффер підкреслив, що Україна і Грузія коли-неб ... Читати

Пролетіли, як фанера над Бухарестом Пролетіли, як фанера над Бухарестом
Вчора ввечері в Бухарест прибув президент Росії Володимир Путін. Сьогодні йому доведеться брати участь у засіданні Ради Росія - НАТО (РРН). Сприятливий фон для діалогу Росії з альянсом створюють підсумки вчорашнього обговорення натовцями питання про приєд ... Читати

МЗС Грузії отримав на саміті гарантії прийому в НАТО МЗС Грузії отримав на саміті гарантії прийому в НАТО
Міністр закордонних справ Грузії Давид Бакрадзе в цілому позитивно оцінив підсумки самміту НАТО для його країни. За його словами, незважаючи на те, що Грузії не був наданий План дій з членства в альянсі (ПДЧ), вона отримала тверду обіцянку, що в НАТО її в ... Читати

Запросять чи не запросять Запросять чи не запросять
2 квітня в Бухаресті відкрився триденний саміт НАТО. Крім іншого на ньому обговорюватиметься питання про запрошення до альянсу України і Грузії. Поки що республіки проходять один із підготовчих етапів. У ході саміту вони можуть претендувати лише на отрима ... Читати

Російські ракети не похитнули прагнення Ющенка до НАТО Російські ракети не похитнули прагнення Ющенка до НАТО
Україна розраховує на позитивну відповідь щодо приєднання до плану дій щодо членства в НАТО під час квітневого саміту альянсу в Бухаресті. Про це президент України Віктор Ющенко, за повідомленням його прес-служби, заявив в інтерв'ю російської телекомпанії ... Читати

  •  (голосів: 0)
  • Думки [0]
  • Переглядів: 1725 |
html-посилання на публікацію
BB--посилання на публікацію
Пряме посилання на публікацію