Розділи сайта
Головні новини
Як "приспати" систему ПРО
Як "приспати" систему ПРО

Сьогодні в Москві відбудуться російсько-польські переговори про плани розміщення елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО) в Східній Європі, зокрема в Польщі, де передбачається спорудити шахти для десяти ракет-перехоплювачів. Очолює польську делегацію заступник міністра закордонних справ Вітольд Ващиковський.
Основний закон незаконного держави
Основний закон незаконного держави

Вчора албанська влада Косово провели демонстративну акцію по зміцненню незалежного статусу краю. У приміщенні Народної бібліотеки в Пріштіні косовська конституційна комісія на чолі з віце-прем'єром Хайредін Кучі в урочистій обстановці підписала текст проекту нової конституції Косово. Документ покликаний замінити розроблені в 2001 році місією ООН «Конституційні рамки тимчасового самоврядування».
Бейсбольний м'яч над Брди
Бейсбольний м'яч над Брди

Двостороння угода про умови розміщення в Чехії американського радара протиракетної оборони (ПРО) буде підписана в першій декаді травня. На церемонію до Праги прибуде американський держсекретар Кондоліза Райс. Слідом за цим документ надійде на ратифікацію до чеського парламенту. Якщо все буде йти нормально, то, як вважає чеська сторона, радар міг би почати роботу вже в 2011 або 2012 році. Американські експерти називають іншу дату. На їхню думку, радар буде побудований і стане до ладу в 2013 році.
Жертви Бухареста
Жертви Бухареста

У минулу п'ятницю президент України Віктор Ющенко звільнив з посад двох послів - Олега Дьоміна в Росії і Ігоря Долгова в Німеччині. Напередодні на бухарестському саміті НАТО Києву відмовили в приєднанні зараз до Плану дій щодо членства (ПДЧ) в альянсі. Вирішення цього питання було перенесено на кінець року. Схоже, українська влада вирішила перекласти провину за цю невдачу на дипломатів, що опинилися в епіцентрі подій.
Як прощаються президенти
Як прощаються президенти

Двадцять четверта зустріч Володимира Путіна і Джорджа Буша-молодшого, що відбулася вчора в сочинській резиденції російського президента «Бочаров струмок», ледь не перетворилася на ранок спогадів. Гість виглядав сентиментальним, господар - діловитим, але обидва - однаково втомленими. У американського президента позаду нелегка європейська поїздка, у російського - останній «ближній бій», який він дав натовським партнерам у Бухаресті.

Опитування
Для захисту своєї незалежності, як Ви вважаєте, до якої системи безпеки має приєднатись Україна?
Євроатлантичної (вступ до НАТО)
Євразійської (вступ до ОДКБ з Росією, Білоруссю, Казахстаном та ін.)
До жодної, бути нейтральною країною
Не визначився (-лась)
Реклама
Пролетіли, як фанера над Бухарестом
Пролетіли, як фанера над Бухарестом

Вчора ввечері в Бухарест прибув президент Росії Володимир Путін. Сьогодні йому доведеться брати участь у засіданні Ради Росія - НАТО (РРН). Сприятливий фон для діалогу Росії з альянсом створюють підсумки вчорашнього обговорення натовцями питання про приєднання України і Грузії до Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). Київ і Тбілісі розраховували, що їм відкриють пряму дорогу до альянсу, проте альянс поки обдурив ці надії.

Перед самітом президент США Джордж Буш почав потужне політичне наступ на користь негайного надання ПДЧ Україні та Грузії. Проте близько десятка членів альянсу з «старої» Європи виступили проти поспіху, особливо жорстко чинила опір Німеччина. Помічник президента США з національної безпеки Стівен Хедлі пояснив, що в ході вчорашнього робочого засідання лідерів країн - членів НАТО «висловлювалася стурбованість» з приводу глибини демократичних перетворень у Грузії і на Україну, а також з приводу конфліктів в Абхазії і Південній Осетії.

Єдності думок явно не було, а натівські рішення вимагають повної одностайності. Атмосфера дискусій у головному залі засідання була вчора настільки напружена, що члену одній з делегацій стало погано - його понесли на носилках і відвезли на «швидкій допомозі». Прес-конференція генсека НАТО Яап де Хооп Схеффера зсунулася на цілу годину, він з'явився перед пресою розчервонілий від хвилювання. Генсек двічі зачитав рішення з вигадливою формулюванням: «НАТО вітає євроатлантичні прагнення України і Грузії, ці дві країни будуть прийняті до альянсу, і вони запрошуються до переговорів у зв'язку з ПДЧ в НАТО».

Москва, різко виступають проти членства в НАТО Грузії і Україні, одержала перепочинок. Альянс повернеться до питання про ПДЧ для двох сусідів Росії в грудні 2008 року на зустрічі глав МЗС або пізніше, у квітні майбутнього року на ювілейному саміті НАТО. Двері в НАТО для Грузії і Україні «не просто відкриті, а широко відкрита», наполягала вчора держсекретар США Кондоліза Райс.

Вчорашнє рішення навряд чи варто вважати результатом жорстку позицію Москви. Відкладене рішення про ПДЧ для України і Грузії, як вважають джерела в російській делегації в Бухаресті, це «деяка данина політкоректності натовців стосовно свого російського партнера».

Після вчорашніх подій зміст сьогоднішнього виступу Володимира Путіна на РНР навряд чи зазнає зміни. Як стверджують ті ж джерела, воно не буде конфронтаційним за своїм характером. Помиляються ті аналітики, які пророкували, що Бухарест стане «другим Мюнхеном». Що сьогоднішня риторика буде відрізнятися від промови російського лідера в лютому 2007-го, очевидно хоча б тому, що в минулому році Володимир Путін виступав у Німеччині на міжнародній конференції, статус якої був неформальним. Тепер же президент приїхав на захід НАТО з офіційним статусом.

Проте російський президент, як стверджують джерела в його найближчому оточенні, має намір викласти принципові позиції Москви з проблем протиракетної оборони, Договору про звичайні збройні сили в Європі, а також Косово. Що ж стосується прозвучали вчора заяв Кондолізи Райс про те, що 6 квітня на зустрічі Володимира Путіна і Джорджа Буша в Сочі можливий «прорив», джерело в російській делегації зауважив «ВН»: якщо американці мають на увазі вербальне виклад тих компромісних пропозицій щодо ПРО , представлених під час недавньої зустрічі в Москві у форматі «два плюс два», то це «навряд чи можна вважати проривом». Скоріше це варто трактувати як готовність США врахувати заклопотаність росіян окремими аспектами американської системи ПРО в Східній Європі.

Виходячи з принципу "неподільності безпеки всіх країн - членів НАТО», альянс вчора ухвалив рішення про створення спільного протиракетного щита, який би прикрив і південний фланг НАТО. За словами американського держсекретаря, натовці досягли "проривних" рішень щодо ПРО. Г-жа Райс повідомила, що альянс "попросив Росію відмовитися від критики" з приводу планів розміщення елементів американської системи ПРО в Східній Європі і "приєднатися до спільних зусиль, що й було запропоновано Сполученими Штатами".

На вчорашньому саміті альянс прийняв до своїх лав Хорватію і Албанію. Македонія залишилася ні з чим через непримиренну позицію Греції. Її делегація заявила, що Македонія - це назва історичної провінції Еллади, і при бажанні Скоп'є може пред'явити Греції територіальні претензії. Греки пропонували різні назви - від нинішнього важковимовним «Колишня югославська республіка Македонія» до «Нова Македонія». Але македонці висували свої аргументи, стверджуючи, що їхній край називався так ще за часів Кирила і Мефодія.

На питання македонської журналістки, чому така «деталь», як назва країни, могла завадити прийому її країни в НАТО, президент Франції Ніколя Саркозі відповів: «Греція - це не деталь». Як тільки проблема назви буде вирішена і це буде зафіксовано в ООН, Македонія стане членом НАТО. Для цього не треба чекати наступного саміту ». Однак Македонія зволіла відмовитися від НАТО, а не від свого історичного назви.

Скандал не відвернув НАТО від експансії на Балканах - альянс запросив Чорногорію з Боснією і Герцеговиною почати «інтенсифікований діалог» на предмет інтеграції до альянсу. Рада НАТО заявив також, що «через партнерство готовий поглибити відносини з Сербією». Белград від відповіді ухилився.


Схожі публікації:


На перездачу На перездачу
НАТО вирішило не поспішати з прийняттям України і Грузії

Останній президентський вояж Останній президентський вояж
Починається сьогодні в Бухаресті черговий саміт Північноатлантичного альянсу стане одним з найбільш пам'ятних у його історії. Причина та ж, за якою минулого року стала знаменитою щорічно влаштовувати в Мюнхені конференція з безпеки НАТО: рекламу обом захо ... Читати

Герої Бухареста Герої Бухареста
Ні тих, хто програв, але немає і переможців. Є тільки один скривджений і два відмінника. Такими виглядають підсумки завершилися в кінці минулого тижня в Бухаресті саміту НАТО, а також засідань Ради Росія - НАТО (РРН) і комісії Україна - НАТО. Головними «д ... Читати

Момент істини для Росії і НАТО Момент істини для Росії і НАТО
Що відкривається завтра в Бухаресті саміт НАТО заздалегідь оголошений історичним. У ньому беруть участь лідери 26 країн - членів НАТО і 23 держав, охоплених натовської програмою «Партнерство заради миру». «Історичної» вважається і порядок денний форуму. Й ... Читати

Нагорода за революцію Нагорода за революцію
На відкрився вчора саміті НАТО в Бухаресті заявки України і Грузії щодо приєднання до альянсу поки не отримали офіційної підтримки. Це питання буде більш докладно обговорюватися сьогодні. Вчора ж, як повідомив офіційний представник Північноатлантичного ал ... Читати

  •  (голосів: 0)
  • Думки [0]
  • Переглядів: 1831 |
html-посилання на публікацію
BB--посилання на публікацію
Пряме посилання на публікацію