Розділи сайта
Головні новини
Як "приспати" систему ПРО
Як "приспати" систему ПРО

Сьогодні в Москві відбудуться російсько-польські переговори про плани розміщення елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО) в Східній Європі, зокрема в Польщі, де передбачається спорудити шахти для десяти ракет-перехоплювачів. Очолює польську делегацію заступник міністра закордонних справ Вітольд Ващиковський.
Основний закон незаконного держави
Основний закон незаконного держави

Вчора албанська влада Косово провели демонстративну акцію по зміцненню незалежного статусу краю. У приміщенні Народної бібліотеки в Пріштіні косовська конституційна комісія на чолі з віце-прем'єром Хайредін Кучі в урочистій обстановці підписала текст проекту нової конституції Косово. Документ покликаний замінити розроблені в 2001 році місією ООН «Конституційні рамки тимчасового самоврядування».
Бейсбольний м'яч над Брди
Бейсбольний м'яч над Брди

Двостороння угода про умови розміщення в Чехії американського радара протиракетної оборони (ПРО) буде підписана в першій декаді травня. На церемонію до Праги прибуде американський держсекретар Кондоліза Райс. Слідом за цим документ надійде на ратифікацію до чеського парламенту. Якщо все буде йти нормально, то, як вважає чеська сторона, радар міг би почати роботу вже в 2011 або 2012 році. Американські експерти називають іншу дату. На їхню думку, радар буде побудований і стане до ладу в 2013 році.
Жертви Бухареста
Жертви Бухареста

У минулу п'ятницю президент України Віктор Ющенко звільнив з посад двох послів - Олега Дьоміна в Росії і Ігоря Долгова в Німеччині. Напередодні на бухарестському саміті НАТО Києву відмовили в приєднанні зараз до Плану дій щодо членства (ПДЧ) в альянсі. Вирішення цього питання було перенесено на кінець року. Схоже, українська влада вирішила перекласти провину за цю невдачу на дипломатів, що опинилися в епіцентрі подій.
Як прощаються президенти
Як прощаються президенти

Двадцять четверта зустріч Володимира Путіна і Джорджа Буша-молодшого, що відбулася вчора в сочинській резиденції російського президента «Бочаров струмок», ледь не перетворилася на ранок спогадів. Гість виглядав сентиментальним, господар - діловитим, але обидва - однаково втомленими. У американського президента позаду нелегка європейська поїздка, у російського - останній «ближній бій», який він дав натовським партнерам у Бухаресті.

Опитування
Для захисту своєї незалежності, як Ви вважаєте, до якої системи безпеки має приєднатись Україна?
Євроатлантичної (вступ до НАТО)
Євразійської (вступ до ОДКБ з Росією, Білоруссю, Казахстаном та ін.)
До жодної, бути нейтральною країною
Не визначився (-лась)
Реклама
Шпигун середньої ланки
Шпигун середньої ланки

У понеділок міністерство закордонних справ Латвії прийняв рішення вислати з країни співробітника російського посольства. Пояснюючи своє рішення, влади прибалтійської республіки надали громадськості мінімум інформації про причини висилки, а також про особу винного дипломата. У Ризі лише повідомили, що висилає є посольським працівником середньої ланки, а його провина полягає в діях, несумісних зі статусом дипломата ". Це в свою чергу ставить під загрозу безпеку Латвії.


Як заявив у понеділок міністр закордонних справ Латвії Маріс Рієкстіньш, послу РФ в республіці Віктору Калюжному була вручена нота, в якій Рига вимагає, щоб російський дипломат залишив територію країни протягом 48 годин. Таке рішення латвійський МЗС прийняв на підставі документів, отриманих від компетентних органів.

"На підставі інформації компетентних установ державної безпеки, Міністерство закордонних справ Латвійської Республіки констатувало, що один з дипломатів посольства Російської Федерації здійснював дії, несумісні з дипломатичним статусом", - вказав латвійський МЗС у своєму повідомленні для ЗМІ. У міністерстві підкреслили, що з урахуванням всього вищесказаного глава МЗС визнав російського дипломата персоною нон-грата.

Торкаючись особистості росіянина, Маріс Рієкстіньш зазначив, що той "приїхав не щойно". Латвійський міністр також повідомив, що мова йде не про першого секретаря посольства Анатолії Когалове. Між тим латвійське телебачення стверджує, що видворених з Латвії дипломат - перший секретар російського посольства Сергій Торопов, який відповідає за зв'язки посольства з пресою (цікаво, що прізвище Торопова днями зникла з офіційного сайту російського посольства).

Ім'я Когалова спливло не випадково - в кінці минулого року в ЗМІ з'явилася інформація, що Латвія готується до видворення якогось російського дипломата. Тоді згадувалося прізвище Когалова, нагородженого, крім усього іншого, орденом імені Юрія Андропова, яким відзначають розвідників. З'ясувалося також, що Когалим внесений до "чорного списку" однієї з країн шенгенської зони, куди з нового року вступила і Латвія. Однак у Ризі так і не змогли підтвердити, що саме цього дипломата латвійські спецслужби викрили в чому протизаконному.

Більш того, інформацію про передбачувану висилку одного із співробітників посольства РФ спростували як влада Латвії, так і представники російського диппредставництва. Маріс Рієкстіньш назвав це повідомлення "качкою", а прем'єр-міністр республіки Івар Годманіс назвав "чутками". У латвійському Бюро із захисту конституції також відмовилися коментувати дії контррозвідки "до моменту отримання результату", оскільки вся інформація про це має статус державної таємниці. У той же час в Бюро підтвердили, що "останнім часом активність розвідслужб, недружніх Латвії, не знижується".

Після цього латвійська газета Diena повідомила, що незадовго до Нового року Латвію покинув перший секретар російського посольства В'ячеслав Єфремов, який раніше був помічений у зв'язках з організацією "Росзарубежцентр" (Російський центр міжнародної наукової і культурної співпраці при МЗС РФ). Цю структуру газета прямо назвала підрозділом російської розвідки. "Фактично там під прикриттям працюють колишні агенти КДБ", - вказувало видання. Проте посол Росії в Латвії Віктор Калюжний тоді пояснив, що Єфремов покинув країну лише з тієї причини, що 28 грудня у нього закінчився трудовий договір.

Нинішній дипломатичний скандал в російському посольстві коментувати відмовилися, пославшись на відсутність необхідних повноважень. Мовчить поки і МЗС РФ. Самі латвійці визнають, що прийняте в Ризі рішення може мати зворотний ефект і не виключають загострення відносин зі східним сусідом. Маріс Рієкстіньш, зокрема, вважає, що дипломатичний скандал навряд чи нашкодить двостороннім відносинам у цілому, але цілком може "на короткий період накласти якийсь відбиток" на контакти Москви та Риги.

Посол Латвії в РФ Андріс Тейкманіс, коментуючи висилку російського дипломата, не виключив, що у відповідь Росія може видворити кого-небудь із співробітників латвійського посольства. У той же час прес-секретар МЗС Латвії Івар Ласіс таку можливість не допускає. "Думаю, наші дипломати в Росії працюють у відповідності з Віденською конвенцією", - вважає Ласис.

А от колишній глава латвійського МЗС Артіс Пабрікс в інтерв'ю "Телеграфу" назвав подібну реакцію з боку Росії "цілком вірогідною". "Є два варіанти: або Росія не зробить нічого, або зробить, але пізніше", - вважає екс-міністр. Що стосується суті проступку виселяють, дипломата, то, як заявив Пабрікс, "людям, які працюють у Латвії, цікаві не тільки наші внутрішні справи, а й питання, пов'язані з ЄС і НАТО".

Якщо російський дипломат буде висланий, то стане вже другим працівником посольства РФ, якого Рига визнає персоною нон грата. У 2004 році з республіки був видворений співробітник російського посольства Петро Уржума. За даними латвійської контррозвідки, він намагався "отримати і використовувати інформацію, яка представляла пряму загрозу безпеці Латвії", а також збирати дані про інфраструктуру НАТО. У відповідь Росія тоді вислала першого секретаря латвійського посольства Юріса Пойканса.

Забавно, що нинішній скандал розгорівся в той момент, коли Росія приготувалася відправити до Латвії нового посла - колишнього голову ЦВК РФ Олександра Вешнякова. Раніше повідомлялося, що до виконання своїх нових обов'язків він приступить в лютому. У даній ситуації залишається сподіватися, що новий посол все ж добереться до Риги. І що нудьгувати йому там не доведеться.


Схожі публікації:


Шпигун до свята Шпигун до свята
Звістка про новий шпигунський скандал між Великобританією і Росією прийшло вчора в той самий ранок, коли жителі Альбіону готувалися відзначити День поминання - віддати данину пам'яті солдатам Сполученого Королівства, полеглим на фронтах двох світових воєн ... Читати

Білорусія в кільці проблем Білорусія в кільці проблем
Вчора білоруський президент Олександр Лукашенко (на знімку) виступив з критикою Заходу у зв'язку з розширенням НАТО: «Ми не брязкати зброєю, хочу це підкреслити. Але, на жаль, сьогодні ми не можемо зазначити, що навколо Білорусії все спокійно і немає ніяк ... Читати

"Ми шкодуємо"
Надану лідерам СНД президентом Росії Володимиром Путіним можливість познайомитися в кінці минулого тижня з Дмитром Медведєвим в якості наступника, а то й взагалі побачитися з ним вперше жоден з них проігнорувати не ризикнув.

Торговельне ембарго Торговельне ембарго
Держдума вчора схвалила введення мораторію на участь Росії в Договорі про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ). Проект федерального закону «Про призупинення Російською Федерацією дії Договору про звичайні збройні сили в Європі» підтримали всі 418 депута ... Читати

У Грузії проходить інавгурація Саакашвілі У Грузії проходить інавгурація Саакашвілі
У Тбілісі почалася церемонія інавгурації Михайла Саакашвілі, який переміг на дострокових виборах президента Грузії, передає в прямому ефірі телеканал "Вести 24". Церемонія проходить на проспекті Руставелі на площі перед будівлею парламенту країни.За церем ... Читати

  •  (голосів: 0)
  • Думки [0]
  • Переглядів: 2302 |
html-посилання на публікацію
BB--посилання на публікацію
Пряме посилання на публікацію