Розділи сайта
Головні новини
Як "приспати" систему ПРО
Як "приспати" систему ПРО

Сьогодні в Москві відбудуться російсько-польські переговори про плани розміщення елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО) в Східній Європі, зокрема в Польщі, де передбачається спорудити шахти для десяти ракет-перехоплювачів. Очолює польську делегацію заступник міністра закордонних справ Вітольд Ващиковський.
Основний закон незаконного держави
Основний закон незаконного держави

Вчора албанська влада Косово провели демонстративну акцію по зміцненню незалежного статусу краю. У приміщенні Народної бібліотеки в Пріштіні косовська конституційна комісія на чолі з віце-прем'єром Хайредін Кучі в урочистій обстановці підписала текст проекту нової конституції Косово. Документ покликаний замінити розроблені в 2001 році місією ООН «Конституційні рамки тимчасового самоврядування».
Бейсбольний м'яч над Брди
Бейсбольний м'яч над Брди

Двостороння угода про умови розміщення в Чехії американського радара протиракетної оборони (ПРО) буде підписана в першій декаді травня. На церемонію до Праги прибуде американський держсекретар Кондоліза Райс. Слідом за цим документ надійде на ратифікацію до чеського парламенту. Якщо все буде йти нормально, то, як вважає чеська сторона, радар міг би почати роботу вже в 2011 або 2012 році. Американські експерти називають іншу дату. На їхню думку, радар буде побудований і стане до ладу в 2013 році.
Жертви Бухареста
Жертви Бухареста

У минулу п'ятницю президент України Віктор Ющенко звільнив з посад двох послів - Олега Дьоміна в Росії і Ігоря Долгова в Німеччині. Напередодні на бухарестському саміті НАТО Києву відмовили в приєднанні зараз до Плану дій щодо членства (ПДЧ) в альянсі. Вирішення цього питання було перенесено на кінець року. Схоже, українська влада вирішила перекласти провину за цю невдачу на дипломатів, що опинилися в епіцентрі подій.
Як прощаються президенти
Як прощаються президенти

Двадцять четверта зустріч Володимира Путіна і Джорджа Буша-молодшого, що відбулася вчора в сочинській резиденції російського президента «Бочаров струмок», ледь не перетворилася на ранок спогадів. Гість виглядав сентиментальним, господар - діловитим, але обидва - однаково втомленими. У американського президента позаду нелегка європейська поїздка, у російського - останній «ближній бій», який він дав натовським партнерам у Бухаресті.

Опитування
Для захисту своєї незалежності, як Ви вважаєте, до якої системи безпеки має приєднатись Україна?
Євроатлантичної (вступ до НАТО)
Євразійської (вступ до ОДКБ з Росією, Білоруссю, Казахстаном та ін.)
До жодної, бути нейтральною країною
Не визначився (-лась)
Реклама
Путін конфліктує з США, погрожуючи вийти з договору про озброєння
Путін конфліктує з США, погрожуючи вийти з договору про озброєння

Дводенний візит до Москви держсекретаря США Кондолізи Райс і глави Пентагону Роберта Гейтса ще раз показав, що активні переговори між політиками Америки та Росії з проблем безпеки і озброєнь йдуть важко. Подолати розбіжності з питання розгортання елементів американської протиракетної оборони (ПРО) в Східній Європі не вдалося. Більш того, Володимир Путін натякнув на можливий вихід Росії з Договору про знищення ракет середньої і малої дальності (РСМД), підписаного Москвою і Вашингтоном ще в радянські часи в 1987 році.

Про те, що нічого хорошого від цих переговорів очікувати не доводиться, стало зрозуміло з самого початку, коли в п'ятницю вранці Володимир Путін прийняв учасників консультацій у Ново-Огарьово (від Росії в переговорах у форматі "два плюс два" брали участь міністри закордонних справ і оборони Сергій Лавров і Анатолій Сердюков). Вчора "Нью-Йорк таймс" звернула увагу, що, за даними газети, Райс і Гейтс відразу не дуже сподобався той факт, що російського президента довелося чекати близько 40 хвилин. Це було тривожною ознакою. Та й сам виступ Путіна, по враженню американців, було пронизане "сарказмом".

Володимир Путін підкреслив, що Росія вважає американський план розміщення елементів системи ПРО в Чехії і Польщі реакцією на неіснуючі загрози: «Ми ж з вами можемо коли-небудь вирішити, що протиракетні системи можна розмістити і на Місяці, але поки ми до цього доберемося, можливість домовитися може бути втрачена через реалізацію вами власних планів ». Правда, Путін похвалив американців за прагнення продовжувати діалог - "це дуже позитивний сигнал".

Президент запропонував розглянути на консультаціях питання міжнародно-правового забезпечення нерозповсюдження зброї масового знищення, у тому числі проблему Договору про РСМД: «Інші країни на відміну від нас мають право розвивати ці системи озброєнь і успішно цим займаються. Потрібно вести справу до того, щоб надати цим російсько-американським домовленостям глобальний характер. Якщо ми не зможемо досягти цієї мети, то, я думаю, нам буде складно залишатися в рамках цієї угоди, коли інші держави, що знаходяться в безпосередній близькості від наших кордонів, активно розвивають ці системи озброєнь ».

Логіка Москви цілком зрозуміла, і формально цей крок не направлений проти США. Поблизу кордонів нашої країни знаходяться Іран, Пакистан, Індія, Північна Корея і Китай, які мають зростаючими арсеналами ракет, володіння якими заборонено Росії з Договору про РСМД. Поблизу американських кордонів таких країн немає. Заступник офіційного представника держдепартаменту Том Кейсі заявив журналістам: "Ми, зрозуміло, мають намір дотримуватися цей договір. Ми думаємо, що він є важливим, і ми б жалкували, якби хто-небудь із підписантів з нього вийшов".

Не зайве нагадати, що в 2002 році Росія і Китай дуже сильно шкодували з приводу рішення адміністрації Джорджа Буша поховати підписаний в 1972 році радянсько-американський договір про обмеження систем ПРО, три десятиліття служив одним з ключових елементів глобальної стратегічної безпеки. Однак Вашингтон не відгукнувся на заклики зберегти той договір. Після цього США вирішили розмістити систему ПРО у Східній Європі ближче до кордонів Росії нібито для захисту від іранських ракет, що й призвело до нинішніх розбіжностей.

"Минулі в Москві консультації не можна вважати провалом чи невдачею - вони не дали результату, але його ніхто і не чекав», - говорить старший радник російського ПИР-центру, генерал-лейтенант СЗР у відставці Геннадій Євстаф'єв. На думку експерта, зустріч відбулася на вильоті термінів перебування при владі президентів Росії і США, що вже з самого початку не давало надії на результат.

У ході консультацій у Москві голови оборонних і зовнішньополітичних відомств обговорили і долю Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ). Тут позиція Росії залишилася незмінною: Москва вийде з договору, якщо його не ратифікують країни НАТО. Американці ж підтвердили, що вони хотіли б зберегти цей договір, правда, про проблему ратифікації не прозвучало ні слова.

Що стосується ПРО, то Сергій Лавров запропонував спочатку виробити спільні критерії існуючих ракетних загроз. Якщо це вдасться, то в третьому позиційному районі ПРО США в Східній Європі, як він був задуманий американцями, вже не буде потреби. Адже Москва, на відміну від Вашингтона, не вважає такий великий ступінь загрози, яка походить, приміром, від Ірану.

На час же консультацій щодо визначення ступеня загроз Сергій Лавров закликав США заморозити плани по розгортанню елементів ПРО. Але американці залишилися непохитні. Кондоліза Райс заявила, що США не мають наміру відмовлятися від цих планів і вже готові почати їх реалізацію.

При таких скромних підсумки переговірники все-таки спробували піднести їх якщо не як прорив, то хоча б не як провал. Цьому, мабуть, служило заяву Сергія Лаврова про те, що американці все-таки привезли до Москви нові пропозиції, так поки і залишилися загадкою. Щоправда, «Нью-Йорк таймс» повідомила, що частина цих пропозицій стосується «запрошення Росії приєднатися до США і НАТО в якості повноправного члена в питаннях розробки та експлуатації єдиної ПРО в Європі». Що це означає на практиці, поки невідомо. Наступна зустріч у форматі «два плюс два» відбудеться через півроку.

«Зустрічі такого рівня дозволяють визначити наміри сторін. Судячи з усього, США схиляються до включення в контур своєї ПРО радіолокаційних станцій, розташованих в азербайджанській Габалі і в російському Армавірі. Тобто формально російські пропозиції про це приймаються, але свої наміри щодо розміщення ПРО в Європі американці міняти не збираються. Головний результат - тільки той, що такі зустрічі продовжаться ", - говорить генерал Євстаф'єв.

У суботу Кондолізу Райс і Роберта Гейтса прийняв прем'єр-міністр Віктор Зубков. У той же день пані Райс зустрілася з активістами російських правозахисних організацій. Після цього на зустрічі з американськими журналістами вона заявила: «Думаю, що в Кремлі сконцентровано надто багато влади. Я сказала про це російською. Всі сумніваються в повній незалежності судової системи (Росії. - Ред.). Очевидно, є питання з приводу незалежності електронних ЗМІ, і я думаю, є питання з приводу сил Думи ».

«Ми говорили про ситуацію з російським цивільним суспільством, про російський антіекстремістском законодавстві, яке може використовуватися як зброя проти політичної опозиції, про ситуацію на Північному Кавказі, про проблеми слабких демократичних інститутів, свободу слова і ситуації в судовій системі», - повідомила керівник правозахисного центру «Демос» Тетяна Локшина. Директор Московського бюро з прав людини Олександр Брод запропонував держсекретарю США створити російсько-американський громадський форум з прав людини.

Дводенний візит закінчився відвіданням Кондолізою Райс ковзанки спорткомплексу ЦСКА. Там держсекретар США, яку в дитинстві вчили на фігуристку, подивилася тренування російських спортсменів, але сама на лід вийти відмовилася, пославшись на те, що вже десять років не стояла на ковзанах. «Розмір її ноги виявився для нас таємницею. Напевно, це військова таємниця », - сказав після цього начальник ЦСКА Сергій Кущенко.


Схожі публікації:


Турецьке око Турецьке око
Відраховувала останні місяці свого перебування в Білому Домі адміністрація Джорджа Буша поспішає максимально просунути програму створення системи протиракетної оборони (ПРО). На додаток до десяти ракет-перехоплювачів у Польщі і потужному радару наведення ... Читати

Буша пошлють Буша пошлють "по батькові"
Оперативно-тактичні ракетні комплекси (ОТРК) "Іскандер» можуть бути поставлені на озброєння армії Білорусії і тим самим стануть асиметричною відповіддю на розміщення Сполученими Штатами третього позиційного району своєї національної системи ПРО в Східній ... Читати

Торговельне ембарго Торговельне ембарго
Держдума вчора схвалила введення мораторію на участь Росії в Договорі про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ). Проект федерального закону «Про призупинення Російською Федерацією дії Договору про звичайні збройні сили в Європі» підтримали всі 418 депута ... Читати

Як Як "приспати" систему ПРО
Сьогодні в Москві відбудуться російсько-польські переговори про плани розміщення елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО) в Східній Європі, зокрема в Польщі, де передбачається спорудити шахти для десяти ракет-перехоплювачів. Очолює поль ... Читати

Пролетіли, як фанера над Бухарестом Пролетіли, як фанера над Бухарестом
Вчора ввечері в Бухарест прибув президент Росії Володимир Путін. Сьогодні йому доведеться брати участь у засіданні Ради Росія - НАТО (РРН). Сприятливий фон для діалогу Росії з альянсом створюють підсумки вчорашнього обговорення натовцями питання про приєд ... Читати

  •  (голосів: 1)
  • Думки [0]
  • Переглядів: 1744 |
html-посилання на публікацію
BB--посилання на публікацію
Пряме посилання на публікацію